- A háború már az utolsó fázisában jár Volodimir Zelenszkij szerint
- Mentálisan beteg katonák ezrei harcolhatnak az orosz hadseregben
- Bajban a friss NATO-tag Finnország, újabb tengeralatti gázvezetéket rongálhattak meg
- Az orosz-ukrán háború miatt nyugdíjazhatják az Abrams tankokat
- Ukrajnai módszerekkel lepte meg a Hamász az izraeli csodatankokat
A tárcavezető egy az ATV-nek adott interjúja részletét tette közzé, amelyben kifejtette: a keleti bővítésről nem zajlik túlságosan mély diskurzus az Európai Unióban. "Nem tesszük fel azokat az egyszerű kérdéseket", hogy miért csináljuk ezt, melyek az előnyei, melyek a hátrányai, és ebből a költséghaszon-elemzésből adódóan érdekünkben állna-e ez a bővítés, és ha igen, milyen feltételekkel, és ha ezekkel a feltételekkel meg tudunk állapodni, akkor az milyen hatást gyakorol majd - sorolta.
Kiemelte: a magyar kormánynak ezekre a kérdésekre az a válasza, hogy "nem látjuk azt, hogy az Európai Unió biztonságához mennyiben járulna hozzá egy olyan ország felvétele, amelyik egy nukleáris hatalommal jelenleg háborúban áll, és amelynek területét ez a nukleáris hatalom 20 százalékban megszállva tartja". Nem világos, hogy Ukrajna csatlakozása mennyiben növelné a kontinens biztonságát olyan körülmények között, amikor éppen háborúban áll - tette hozzá.
Úgy vélte, az sem teljesen világos, hogy a magyar gazdáknak érdekében áll-e az, hogy Ukrajna csatlakozásával a földalapú támogatások legalább 20 százalékkal csökkenjenek. Az sem világos, "érdekünkben áll-e az, hogy Ukrajna csatlakozásával, ha mondjuk a dunántúli régió jelentős része kikerülne a kohéziós támogatásra jogosult területek között, pusztán annál a ténynél fogva, hogy Ukrajna csatlakozik" - fogalmazott.
Kiemelte: ezek olyan kérdések, amelyeket "meg kell beszélnünk és meg kell húznunk azt a vonalat, hogy ez érdekünkben áll-e vagy sem".