A főváros döntése arra válasz, hogy a nyár folyamán – a veszélyhelyzetre hivatkozva – megszületett egy kormányrendelet, ami könnyítéseket rendelt el a védett erdők fakitermelésében is, fellazítva az erdőtörvényt – fogalmazott érdeklődésünkre Bardóczi Sándor.
Mint mondta, a főváros úgy véli, miután az agrárminiszter kiadott egy utasítást az az állami erdőkezelőkre vonatkozóan, miszerint ne alkalmazzák a tűzifarendelet néven elhíresült kormányrendelet természetvédelemre káros szabályait, talán az állami erdők tekintetében elvonult a vész, viszont maradt egy szegmens, aminek védelmet kell élveznie. Budapest főtájépítésze szerint, tartva attól élőhelyek sérülhetnek, muszáj volt tarvágási tilalmat elrendelniük a fővároshoz tartozó magántulajdonú erdők esetében is.
A szakember megjegyezte:
két évvel ezelőtt a XV. kerületben, a Szilas-patak mellett a magántulajdonos tarra vágta az erdő egy részét, amire az akkori üzemterv lehetőséget adott számára.
Bár előzetesen jelentette a hatóságnak, elvégezte a fészekmentést és „minden egyebet” a minimális előírásoknak megfelelően, végeredményében a tulajdonjog és az üzemterv felülírta a természetvédelmi érdeket. Elmondása szerint az elmúlt két évben az erdészeti hatósággal – a tízéves budapesti üzemtervek felülvizsgálat alkalmával – sikerült elérniük, hogy a budapesti védett erdőkben ne fordulhasson elő tarvágás, kizárólag szálalóvágással lehessen erdőt kezelni. Vagyis a tűzifarendelet tulajdonképpen ezt az eredmény szüntette meg, és
félővé vált, hogy például a XV. kerületben újra elindulnak a fűrészek
– magyarázta Bardóczi Sándor.
Budapest főtájépítésze hozzátette: jogászaik szerint a környezetvédelmi törvény egy passzusa nyújt lehetőséget arra, hogy a fővárosi felülírja a kormányrendeletet. Ebben ugyanis az áll, hogy az egyes önkormányzatok a területük egy részére tiltásokat eszközölhetnek környezetvédelmi ügyekben. A Fővárosi Önkormányzat rendelete ezért aztán relatíve egyszerű és csak néhány paragrafusból áll, annyit kimondva, hogy a Natura 2000-es, illetve védett területeken tilos a tarvágás.
„Szerettünk volna ennél cizelláltabb rendeletet alkotni, de erre nem adott fölhatalmazást a magasabb rendű jogszabály, úgyhogy csak ez a tilalom van benne” – tette hozzá Bardóczi Sándor.