Még nem összesítették a saját adataikat a PDSZ-ével, ezért nincsenek pontos számaik szerdán kezdődött megmozdulás résztvevőiről. Az viszont látszik, hogy ilyen átfogó támogatást ágazati témában a rendszerváltás óta nem lehetett látni - mondta Szabó Zsuzsa. "Sok diák, szülő és a társadalom más tagjai támogattak minket, hiszen az oktatás nemcsak a pedagógusok problémája, hanem mindenkié."
A résztvevők számával kapcsolatban még megjegyezte: azt tapasztalták a január végi kétórás figyelmeztető akció során, hogy a sztrájkot vállaló kollégákra hihetetlen nagy nyomás nehezedett. "Mindent megtett a kormány, hogy eltántorítsa és fenyegesse a kollégákat. Korábban bekérték a sztrájkolók névsorát és szinte egyesével győzködték az embereket, hogy álljanak el a sztrájktól. Az iskolaigazgatók nem értették, hogy ez nem ellenük, hanem értük szóló akció."
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke elismételte, hogy szerintük a rendszerből 12 ezer tanár hiányzik, és a folytonos helyettesítések miatt gyakran nem lehet olyan szakmai, módszertani oktatást végezni, mint amilyenre szükség lenne.
Arra a kérdésre, hogy miért épp most szervezték meg a sztrájkot - az Emmi szerint ez egy kormányellenes kampányakció - Szabó Zsuzsa azt mondta, szerinte a kormány mással nem tudja magyarázni, hogy miért nem foglalkozott a pedagógusok gondjaival eddig.
"2008 óta folyamatosan tárgyalóasztalnál ülünk a kormány képviselőivel, és ugyanazok a témák vannak napirenden. Volt, amikor már megállapodás közeli helyzetbe kerültünk, de a kormány lesöpörte az egészet az asztalról. Most sincs politikai akarat a kérdés rendezésére: 2021 októbertől a két szakszervezet sztrájkbizottságként tárgyal a problémák megoldásáért, de senki sem mozdult ebben a kérdésben" - fejtette ki véleményét a szakszervezeti vezető.
Mindezek után múlt héten Gulyás Gergely a tévében jelentette be, hogy háromszor tíz százalékot ígérnek a nekik, illetve volt már olyan ígéret is, hogy 2023-ban majd átvilágítják az oktatást és rendezik a pedagógusok követeléseinek ügyét - sorolta Szabó Zsuzsa.
"Ám az a probléma, hogy a pedagógusoktól 2014 óta 17 havi bért vettek el azzal, hogy a bérek számítási módját egy jogszabállyal megváltoztatták. Miért nem volt ideje a kormánynak eddig ezzel foglalkozni? Illetve Gulyás Gergely miért azoknak mondott köszönetet, akik nem vettek részt a sztrájkban? Hiszen ők nem biztos, hogy azért nem sztrájkoltak, mert nem értenek egyet az üggyel, amiért harcolunk, hanem talán mert nem volt elég bátorságuk ahhoz, hogy szembeforduljanak az igazgatók és a tankerületi vezetők nyomásával" - fejtette ki a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.