Budapesten elkezdődik az oltás az orosz Szputnyik V vakcinával ezen a héten – közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos kedden. A vakcinából 2800 adag áll most rendelkezésre.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapján kedd este megjelent a Szputnyik V magyar nyelvű alkalmazási előírása és a tájékoztató az oltásban részesülőknek.
Azt már Müller Cecília is megemlítette, hogy a krónikus betegséggel nem rendelkezők kaphatják meg az oltást. A tájékoztatóban részletesen felsorolják az ellenjavallatokat:
- A védőoltás bármely összetevőjével vagy hasonló összetevőket tartalmazó védőoltásokkal szembeni túlérzékenység;
- korábban előforduló súlyos allergiás reakció;
- akut, fertőző és nem fertőző betegségek, krónikus betegségek fellángolása –a védőoltás 2-4 héttel a gyógyulás vagytünetmentessé válás (remisszió)után adható be. Nem súlyos, vírus okozta légzőrendszeri fertőzés vagy akut gyomor-bél rendszeri fertőzés esetén a védőoltás a testhőmérséklet normalizálódása után adható be.
- terhesség és szoptatás;
- 18 évesnél fiatalabb életkor
- krónikus vesebetegség vagy májbetegség,
- endokrin betegségek (jelentős eltérések a pajzsmirigyfunkciós értékekben és nem megfelelően kezelt cukorbetegség),
- súlyos vérképzőszervi betegségek,
- epilepszia és más központi idegrendszeri betegségek,
- szív- és keringési betegségek (szívkoszorúerek és agyi erek heveny betegségei, szívizomgyulladás, szívbelhártya-gyulladás, szívburokgyulladás stb.)
- autoimmun betegségben szenvedők (az immunrendszer ösztönzése a betegség fellángolásához vezethet);
- rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők,
- Az immunrendszert gyengítő (immunszuppresszív) terápiában részesülő betegek, illetve az immunhiányos betegek esetében lehetséges, hogy nem alakul ki megfelelő immunválasz.
Azt írják, a második adagot annak nem javasolt beadni, akinél súlyos mellékhatással (anafilaxiás sokk, súlyos, egész testre kiterjedő allergiás reakció, görcsök, 40°C-nál magasabb láz stb.) járt az első védőoltás. A második adagot a 21. nappal az első oltás után kell beadni.
Az oltás nem adható be, ha a testhőmérséklet 37 Celsius-fok fölött van.
Megemlítik, hogy a készítmény más gyógyszerekkel kialakuló kölcsönhatásait, valamint a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatását nem vizsgálták.
A mellékhatásokról is részletesen ír a dokumentum. A leggyakoribbak:
- általános mellékhatások: rövid ideig tartó influenzaszerű tünetek, beleértve a hidegrázást, lázat, ízületi fájdalmat, izomfájdalmat, gyengeséget, rossz közérzetet, fejfájást
- helyi (az injekció beadásának helyén fellépő) mellékhatások: érzékenység, bőrpír, duzzanat.
A kevésbé gyakori mellékhatások között sorolják fel a hányingert, emésztési zavart, étvágytalanságot, a regionális nyirokcsomók megnagyobbodását. Néhány önkéntes vizsgálati alanynál allergiás reakciót, illetve egyes vérvizsgálati laboratóriumi értékek emelkedését (májenzimek szintje, kreatinin-éskreatin-foszfokináz-szint) figyelték meg. Hasonló tüneteket a többi vakcinánál is tapasztaltak.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója, Szentiványi Mátyás legutóbb arról beszélt, az orosz vakcina megbízható és biztonságos. A brit orvosi szaklap, a Lancet által is biztonságosnak és mintegy 92 százalékos hatékonyságúnak nevezte a készítményt.
- Müller Cecília: megindult itthon is a brit mutáns közösségi terjedése
- Moszkva nagy geopolitikai ziccere a Szputnyik V
- A kórházi oltópontokon már a Szputnyik V vakcinával oltanak
- Müller Cecília is beszélt a vakcinaválasztásról
- Az NNK engedélyezte a Szputnyik V magyarországi használatát
- Szerbia le fogja magának gyártani az orosz vakcinát