A felállás abban lesz más a hagyományos írásbelikhez képest, hogy a vizsgázó egy számítógép előtt foglal helyet, egyedül egy szobában – fogalmazott az InfoRádiónak Rozgonyi Zoltán. Előírás ugyanis az otthoni online számítógépes vizsgák esetében, hogy egy olyan csendes, elkülönített szobát kell biztosítani, ahová a vizsga alatt senki nem lép be.
A vizsgázók virtuális csoportokba lesznek beosztva – hasonlóan, mint a hagyományos vizsgák esetében, amikor 10-15 fő foglal helyet egy teremben –, és őket egy virtuális teremfelügyelő, értsd, valódi csoportfelügyelő fogja szemmel tartani a vizsgára használt számítógép kameráján keresztül. A teljes biztonság érekében további előírás – tette hozzá a szakember –
egy második, oldalra elhelyezett telefonkamara is, amelynek rá kell látnia a vizsgázóra, annak asztalára, a képernyőre és a képernyő mögötti térre is.
Rozgonyi Zoltán úgy véli, a csalás kizárható, és nagyon magas szintű, rafinált hackernek kell ahhoz lenni, hogy a rendszerek biztonsági tűzfalait valaki át tudja törni. Hogy a vizsgázó helyett valaki más, egy egészen eltérő helyről gépelje be a feladatokat, arra nem lesz lehetőség, tette hozzá a szakember. A rendszererek egyetlen egy külső kapcsolat létesítését engedélyezik, és ez a vizsgaközpont szervere lesz, ahonnan a vizsgázó letöltheti az elektronikus vizsgalapokat, és ahová visszamennek az A, B, C, D, ikszelős és beírós, levélírós válaszok. A vizsga alkalmával a sokak által ismert TeamViewer szoftvert, illetve annak további megfelelőit alkalmazzák.
A beszédkészségvizsga azonban már többféleképpen zajlik
majd, miután eltérő megoldásokat választott a három vizsgaközpont, amelyek beadták az engedélyezési kérelmet vizsgáztatásra. Egyrészt, van olyan vizsgarendszer, amelyben a vizsgázó a számítógéptől kap kérdéseket, a válaszokat pedig rögzítik. Illetve két központ esetében élő szóbeliről van szó, amely szinte teljesen meg fog egyezni a hagyományos szóbeli vizsgával, csak kamerán és képernyőn keresztül történik.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!