Az állami általános iskolákban és gimnáziumokban augusztus végén 4325 betöltetlen álláshely volt, derül ki azokból a Klebelsberg Központnál összesített adatokból, amelyek az Index birtokába kerültek. A portál részletes cikket közölt a tanárhiányról, amelyből kiderül, hogy az általános iskolákból 3945 pedagógus hiányzik, a gimnáziumokból pedig 461.
Eszerint az állami iskolákban már a teljes állomány négy százalékát nem sikerül feltölteni, mivel összesen 81 621-en dolgoznak tanárként.
Kiderül az is, hogy a kémia- és fizikatanárok között a legrosszabb a helyzet, ennek a két tárgynak az oktatói öregszenek a legnagyobb mértékben.
Sok helyen már csak nyugdíjas pedagógusokkal tudják megoldani a helyettesítést, de így is egyre több a túlóra. A helyzet leginkább a kistelepüléseken súlyos.
Főként azok a kollégák hiányoznak a rendszerből, akik a piacon magasabb bérért tudnak elhelyezkedni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Szabó Zsuzsa. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke arról is beszélt, hogy mennyi az átlagéletkor a szakmában.
"47 év körül van az átlagos életkor, de ez azt jelenti, hogy a nők 40 éves nyugdíjba vonulásának lehetőségeit meg fogja vonni, hiszen a szakmában főként nők dolgoznak. Ez egy-két év múlva ennél sokkal komolyabb problémát fog előrevetíteni" - emelte ki Szabó Zsuzsa.
A tanárszakra jelentkezők 45 százaléka nem diplomázik, az egyetemet elvégzők 30 százaléka csupán egy-két évet tölt a pályán, majd öt év múlva újabb 30 százalék hagyja ott a tanítást
– tette hozzá az Arénában Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke.
Béremelés kellene
A szakszervezetek szerint egyedül béremeléssel lehetne megoldani a problémát. Ha ez nem történik meg, még a jelenleginél is több pályaelhagyóval kell majd számolni.
A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint is újra kell gondolni a pedagógusbéreket. Horváth Péter szerint
szükséges valami társadalmi standardhoz kötni a pedagógus alapbért,
mert így tudja valaki magát elhelyezni, hogy ezt szeretné csinálni ennyi pénzért, vagy nem. Horváth Péter szerint is kijelenthető, hogy jelenleg pedagógushiány van Magyarországon. Mint mondta, a felmérések szerint
4000 körüli olyan álláshely van, amit be lehetne tölteni és ezzel javulnának a feltételek.
A Klebelsberg Központ szerint hamisak a számok
A Klebelsberg Központ közleményben cáfolta az Index cikkében közzétett adatokat. Mint írták, információk szerint az országos - mintegy 170 ezer fős - pedagóguslétszám legfeljebb 1-2%-a betöltetlen, a tanév biztonságos kezdését tehát semmi nem veszélyezteti. Hozzáteszik:
a pedagógus pálya egyre vonzóbb, az 50%-os pedagógus béremelés és a pedagógushallgatói ösztöndíjak hatására 30%-kal nőtt a pedagógus pályára jelentkezők száma.
Betöltetlen pedagógus-állások jelenleg is vannak, de ez nem azt jelenti, hogy országos pedagógushiány lenne – közölte az InfoRádióval még augusztus elején a szaktárca sajtóosztálya.
Újra megkerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, válaszukra várunk.