Berlin lett volna a második állomás III. Károly európai körútján, de közbeszóltak a francia tüntetések. Így a Párizsban induló látogatás helyett Németországban üdvözölték a brit uralkodót, és a fogadtatás láthatóan nagy benyomást tett rá.
Károly tiszteletére színpompás bankettet adott Frank-Walter Steinmeier német elnök, ahol a kért ország előkelőségei is jelen voltak, köztük Angela Merkel volt kancellár.
Károly részben németül mondott pohárköszöntőt, megköszönve a meleg fogadtatást és megemlítve, hogy már negyven alkalommal járt Németországban – ez talán bizonyítja, mennyire fontos neki a kétoldalú viszony. Ígéretet tett, hogy mindent megtesz a két ország kapcsolatának erősítésére.
Amiben mi okozott némi zavart? A brexit. De erről már nem ő, hanem Steinmeier elnök szólt, aki „szomorú napnak” nevezte a 2016-os népszavazást.
A másik problémás pont az, hogy Németország – Nagy-Britanniához képest – nincs az Ukrajnát lelkesen támogatók táborában és a brit sajtó néha enyhén szólva nem hízelgő módon rója ezt a németek szemére. Károly király viszont ezt azzal próbálta elsimítani, hogy méltatta a német nép nagylelkűségét, amiért több mint egymillió ukrán menekültet fogadott be.
„Vállvetve állunk egymás mellett, közös demokratikus értékeink védelmében és terjesztésében... És
egymás mellett állunk Ukrajnában a szabadság és szuverenitás védelmében, szemben az alaptalan agresszióval”
– fogalmazott.
Károly, lehet, hogy részben a német kormányban helyet foglaló Zöldek felé biccentve, de saját prioritásait is kifejezve kitért a klímaváltozásra: „mély meggyőződésem, hogy kapcsolataink tovább erősödnek, ahogy egy fenntarthatóbb, gazdagabb és biztonságos jövőt építünk” – mondta. (Miközben épp a minap a német autóipar elérte a belsőégésű motorok közelgő tilalmának újragondolását, ami a brit kormányt is saját, nettó 0 kibocsájtási klímacélja átértékelésére késztetheti.)
Károly köszönetet mondott az együttérzésért és támogatásért, amit Németországból kapott édesanyja, II. Erzsébet halála után.
A királyt, aki mosolyra fakasztotta hallgatóságát egy brit vígjáték felidézésével, elkísérte felesége, Kamilla királynő.
A szerdán indult, 3 napos állami látogatás nyitánya 21 ágyúlövés és egy mini légiparádé volt. Károly és Kamilla gépét két Typhoon vadászgép kísérte a berlini reptérhez. Utána a vendégek a Brandenburgi kapuhoz hajtottak. A sokáig a kelet–nyugati határon, a berlini fal tövében fekvő látványosság most először szolgált egy állami látogatás díszletéül.
Károly és Steinmeier kezet rázott a közeli kordonnál álló néhány polgárral, köztük fiatalokkal. Károly csütörtöki programjában szerepel a Bundestagban mondott beszéd – ezzel ő lesz az első brit uralkodó, aki felszólal a német szövetségi parlamentben.