Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Egyre több egészségügyis fordul az AstraZeneca oltása ellen Nyugat-Európában

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2021. február 19. 15:51
Nő az ellenállás Európában a brit-svéd AstraZeneca covid-védőoltással szemben azután, hogy több egészségügyi dolgozó is kellemetlen mellékhatásokat szenvedett el.

Az Európai Unió és Nagy-Britannia közötti szérumszállítási vita, majd a dél-afrikai vírusvariánssal szembeni gyenge teljesítmény után több európai országban panaszkodik az egészségügyi személyzet: az AstraZeneca oltás kellemetlen mellékhatásokkal jár. Beoltott kórházi és frontvonalbeli dolgozók jelentettek beteget, ami további terhet ró az egészségügyi szolgálatokra.

A klinikai kísérletek során is feljegyzett mellékhatások között van a hőemelkedés és láz, valamint a fejfájás. A szakemberek azt mondják, ez normális jele annak, hogy beindult az immunreakció.

Mint a Reuters megjegyzi, az Európában jóváhagyott Pfizer és Moderna vakcinák esetében is említenek hasonló, ideiglenes tüneteket, köztük a lázat és fáradékonyságot.

Franciaországi jelentések szerint ugyanakkor egy normandiai kórház személyzeténél február 6-án beadott AstraZeneca oltás után erősebbek voltak a mellékhatások, mint az Pfizer-szérum esetében. Ezt Melanie Cotigny, a Saint-Lo városban található kórház kommunikációs menedzsere mondta és hozzátette: a beoltottak 10-15 százalékánál volt mellékhatás. „Ez csak lázas állapot, hányinger, ami 12 órán belül elmúlik.”

Más kórházakból érkező hasonló jelentések után a francia gyógyszerbiztonsági hatóság közölte, hogy „ismert mellékhatásokról” van szó, de figyelemmel kell kísérni, azok mennyire intenzíven jelentkeznek. Elrendelte továbbá, hogy az egészségügyben ne egyszerre adják be a különböző csapatoknak a szérumot, hogy ne legyenek fennakadások a munkában.

Svédországban közben két 21 egészségügyi körzet közül Sormland és Gavleborg régiókból azt jelentették, hogy

az AstraZeneca-szérummal beoltott 400 egészségügyi dolgozó közül 100-nak ment fel a láza.

A legtöbb eset enyhe volt és bár egy időre leállították az oltásokat, közölték, hogy újrakezdik vele az ellátást.

Az AstraZeneca a nyilvánosság elé állította szóvivőjét, aki azt mondta: „jelenleg olyan reakciókról tudunk, amelyekre a klinikai vizsgálatok során szerzett bizonyítékok alapján számítottunk. Nem volt bizonyított, súlyos mellékhatással járó eset”.

Németországban is téma volt a brit-svéd szérum a héten: jelentések szerint

a frontvonalban dolgozók egy része megtagadta az AstraZeneca-oltás felvételét, mert egyesek azt mondták, hogy erős mellékhatásokat éltek át.

Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter erre azt mondta, hogy a szer biztonságos és hatékony és ő maga „azonnal beoltatná magát vele”.

Németországban az egyes szövetségi államokban nem lehet válogatni a vakcinák között, így előfordul, hogy emberek nem jelennek meg az oltás időpontjában. A németeknél korábban kétségek merültek fel, hogy a brit fejlesztésű szérum hatékony-e az idősebbek esetében. Most viszont több politikus és egészségügyi szakember is sietett azt mondani, hogy nagyon sikeresen tudja megakadályozni a súlyos Covid-19 kialakulását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Panaszkodnak az AstraZeneca-szérum mellékhatásaira
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást