Nagy-Britanniában annyira jó ütemben halad a Covid-19 védőoltásprogram, hogy a tervezettnél hamarabb kellene feloldani a korlátozásokat. Ezt mondta Mark Woodhouse professzor, a fertőző betegségek szakértője és az Edinburghi Egyetem oktatója.
A professzor arra sürgette a kormányt, hogy ne változtasson azokon a kritériumokon, amelyek alapján eldönti, hogy mikor lehet feloldani a lockdownt.
„Az adatokra kell hagyatkozniuk... És persze azok jobbak is lehetnek, mint vártuk. A vakcinaprogram bevezetése és annak alapján, ahogy ezek a vakcinák működnek, megakadályozzák a betegséget, azt mondom, hogy az adatok nagyon bíztatók. Tehát remélem, hogy a kormány aktívan mérlegeli, hogy korábban oldja fel a korlátozások egy részét. Most más a helyzet, mint a korábbi karanténoknál, mert már van vakcinánk” – mondta.
És hogy honnan jönnek az adatok? A fertőző betegségek kutatásával is foglalkozó londoni Imperial College legutóbbi, úgynevezett React tanulmányából. Eszerint
„erősen esnek” a fertőzések Angliában és „drámai módon” Londonban.
Woodhouse professzor hozzátette: Boris Johnson miniszterelnök célja az egészségügyi szolgálat védelme volt, azaz hogy megakadályozzák, hogy megugró Covid-esetek miatt összeomoljon a rendszer. Mivel egyre kevesebb ember kerül kórházba, arra utalt, hogy a cél megvalósul, és ezért reméli a tervezettnél korábbi nyitást.
A kormánypárti képviselők részéről nyomás alá kerülő Johnson hétfőn készül arra a nagy beszédre, amelyben ismerteti a karantén feloldásának menetrendjét.
Ami a korai nyilatkozatokból többé-kevésbé világossá vált: március 8-án nyitnának a brit általános iskolák és a csak a feloldás végén fogadhatnának újra vendégeket a pubok és éttermek – hogy ez mikor lesz, arról döntenek Johnsonék a hétvégén. Közben, a kormány miniszterei mérlegelik, hogy áprilistól engedélyezzék-e a kerthelyiségek megnyitását. Az optimizmus alapja, hogy korai adatok szerint
az AstraZeneca védőoltás kétharmaddal csökkentette a fertőzési rátát.
Johnson ugyanakkor közölte, óvatosan áll a nyitáshoz és addig nem dönt, amíg meg nem kapja a konkrét adatokat – ez pedig a brit sajtó szerint péntekre várható. A cél az, hogy ez legyen az utolsó lezárás és a jövőben a gyorstesztekkel biztosítsák, hogy az emberek tömegrendezvényekre, például futballmeccsekre látogathassanak el – mondta a héten.
Bár a brit kormányfő fokozott nyomás alá került, de nem engedett és nem árult el részleteket a hétfői beszéd előtt. A londoni Evening Standard azonban megszellőztette: előfordulhat, hogy a szülőknek hetente két gyorsteszttel kell majd ellenőrizniük gyerekeiket, hogy azok visszamehessenek az iskolába.
Közben a zárva tartó londoni nightclubok és zenés szórakozóhelyek sürgős segélyt kértek a pénzügyminisztertől, „mert másképp nem tudják túlélni a pandémia okozta bevételkiesést”.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!