Az adatokat nagymértékben befolyásolta a koronavírus-járvány és az azzal kapcsolatban hozott, gazdaságot korlátozó intézkedések. A korábbi becslések éves szinten 10,7–11 százalékos, negyedévi szinten pedig 8,4–8,7 százalékos visszaeséssel számoltak Csehországban. A bizonytalan helyzet következtében a lakossági fogyasztás éves szinten 6 százalékkal, negyedéves szinten pedig 4,4 százalékkal csökkent.
A reálbér éves szinten 7,4 százalékos, negyedévi szinten pedig 7,1 százalékos csökkenést mutat
– közölte a Cseh Statisztikai Hivatal. Az alkalmazottak bevételeinek csökkenése számos esetben a járvány okozta gazdasági korlátozások következménye. A leromlott gazdasági mutatók a munkapiacon is éreztetik hatásukat. Csehországban szeptemberben 3,8 százalékos volt a munkanélküliség, 2017 óta ez a legrosszabb szeptemberi mutató – tájékoztatott a cseh munkaügyi hivatal. A mutató augusztushoz viszonyítva nem változott. Egy éve szeptemberben viszont a munkanélküliségi ráta 2,7 százalékos volt, azaz szinte teljes volt a foglalkoztatottság.
A szabad munkahelyek mintegy 75 százaléka alapfokú vagy középfokú képzettséget igényel. A cégek leginkább építőipari munkásokat, szerelőket, tehergépkocsivezetőket vagy szakácsokat keresnek. A munkaügyi hivatal arra számít, hogy az őszi hónapokban a szezonális munkák megszűnése következtében a munkanélküliségi mutató valószínűleg növekedni fog.
Szlovákiában is hasonló a helyzet. A szlovák pénzügyminisztérium múlt heti derűlátóbb gazdasági előrejelzését a jegybank egyelőre nem osztja. A pandémia okozta visszaesésből tovább tart majd a kilábalás, mint arra eredetileg számítottak, emiatt pedig
tízezrek veszítik el az állásukat, és a fizetések is kevesebbet érnek.
A szerdán közzétett legfrissebb előrejelzés szerint a szlovák gazdaság idén a legnagyobb valószínűség szerint 8,2 százalékos visszaesést produkálhat, ha azonban a járvány második hulláma durvábbra sikeredik,
a zuhanás mértéke megközelítheti a 10 százalékot is.
Peter Kažimír jegybankelnök szerint a járvány okozta válság ellenére a szlovákiai családok nem fogták vissza jelentősebb mértékben a kiadásaikat, a lakossági fogyasztás így Szlovákiában esett vissza a legkisebb mértékben az egész Európai Unióban.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!