41 százalékkal többen haltak meg április 10-ig a Covid-19 betegségben Angliában és Walesben, mint amit a kormány adatai jeleztek. Ezt közölte a Brit Statisztikai Hivatal, amely szerint április 10-ig 13 121, és nem 9288 beteg hunyt el az új típusú koronavírus-járványban.
A különbség oka az, hogy a kormány korábban csak a kórházi halálozásokról szolgáltatott adatot, míg a hivatal hozzáadta ezekhez az idősotthonokban és otthon elhunytak számát.
Az április 19-ig kiállított angol és walesi
halotti bizonyítványok egyharmadán a Covid-19-et jelölték meg a halál okaként.
Londonban az arány 50 százalék volt.
Botrány a védőeszköz-hiány miatt
Közben tovább is hatalmas indulatokat korbácsol, hogy a járvány betegeit ellátó brit orvosoknak nincs elég védőfelszerelésük.
Az Altatóorvosok Királyi Szövetsége nevű érdekvédelmi szervezet arra sürgette tagjait, hogy
köpeny, maszk és más felszerelés hiányában ne lássák el a betegeket.
Szinte minden nap érkeznek hírek brit orvosok és kórházi dolgozók haláláról, bár ennek ellenére kevéssé valószínű, hogy a gyógyítók valóban megtagadnák a munkát.
Yvonne Doyle, az angliai közegészségügyi hatóság orvos-igazgatója azt mondta a kormány napi sajtótájékoztatóján, hogy
„az embereknek az alapján kell dönteniük, hogy veszélyes helyzetben vannak-e vagy sem”.
Jön vagy nem jön a török védőeszköz-szállítmány?
Dagad a botrány amiatt is, hogy a kormány még a hétvégén azt közölte: 84 tonnás orvosi védőeszköz-szállítmány érkezik Törökországból.
A szállítmányt azóta is várják, és nevüket elhallgató kormányforrások azt mondták a Sky Newsnak, hogy a kormány csak azután fordult hivatalosan Törökországhoz a kérelemmel, hogy egy kabinetminiszter azt mondta a nyilvánosság előtt: „már úton van egy nagyon jelentős további szállítmány”.
Hétfőn még mindig híre-hamva sem volt a védőeszközöknek, és a kormány Törökországba küldte a királyi légierő egyik szállítógépét. Kedden egy kormányilletékes még mindig képtelen volt egyértelmű választ adni egy rádióinterjúban arra, hogy berakodtak-e már és elindult-e a szállítmány.
A Downing Street ezek után azzal magyarázta a késlekedést, hogy egy törökországi „kereskedelmi partner” biztosította volna a felszerelést, de valami gond történt a hétvégén és ezek után fordultak hivatalosan a török kormányhoz. Ankara korábban már 14 tonnányi védőfelszerelést ajándékozott a briteknek, amit húsvétkor küldtek át.
Vérplazma-kísérlet a gyógyításban
Közben a Brit Egészségügyi Szolgálat (NHS) arra készül, hogy gyűjteni kezdi a Covid-19-túlélők vérplazmáját és kísérleti jelleggel, azt felhasználva próbálja felgyorsítani a kórházi betegek gyógyulását.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!