A brit kormány arra készül, hogy fokozatosan feloldja a Covid-19 miatti korlátozásokat az olyan személyek esetében, akik felgyógyultak és már nem fertőznek. Ennek feltétele, hogy széles körben elérhetővé váljanak az úgynevezett „antitesttesztek” – amelyek azt mutatják ki, az illető immunrendszere legyőzte a kórt, és az adott személy immár nem terjesztheti a betegséget.
A britek a már tervezési stádiumba került német ötletet másolnák le. Az elképzelést a Covid-19-ből felgyógyult, és a munkához kedden visszatért Matt Hancock egészségügyi miniszter ismertette, miközben főnöke, Boris Johnson kormányfő a vártnál hosszabb ideig lábadozik. Johnson pénteken vette volna fel a munkát, de még mindig tünetei vannak.
A brit egészségügyi miniszter figyelmeztetett:
bár többmilliót rendeltek már belőlük, az antitest tesztekre egy ideig várni kell még, mert az angliai közegészségügyi hatóság még nem győződött meg pontosságukról.
Egy északír cég azonban már gyárt olyan teszt csomagot, melynek részeként a felhasználó apró vérmintát vesz az ujjából és arra egy vegyületet cseppent. Egy ilyen tesztet a BBC egészségügyi tudósítója is kipróbált, és meglepetésére azt látta, hogy maga is átesett a betegségen és immunitást szerzett.
Német kutatók most azt vizsgálják, hogy az ottani hatóságok hogyan tudnák kiadni a „gyógyultigazolványt” a létfontosságú ágazatok dolgozóinak.
Az angliai közegészségügyi hatóság egyik igazgatója, John Newton professzor szerint, amint jóváhagyják a teszteket, „milliók és milliók” használhatják majd azokat. Hangsúlyozta ugyanakkor: még nem tudni, hogy az antitestek jelenléte arra utal-e, hogy az illető állandó immunitást szerzett-e a koronavírussal szemben.
A brit kormány a hatalmas nyomás előtt meghajolva azt is bejelentette, hogy
a jelenlegi napi 10 ezerről napi 100 ezerre akarják felfuttatni a tesztek számát a hónap végére.
Közben vezető brit kormánytanácsadók elismerték a Telegraph című lapnak: a tömeges tesztelésbe történő befektetések elmaradása „hiba lehetett”. Ez azért történhetett meg, mert a kormány nagyobb fenyegetésnek tartotta az influenzát, mint a koronavírus-járványt.
Mint a Telegraph írja, hiába sürgette ezt az Egészségügyi Világszervezet, a brit egészségügyi vezetők soha nem állítottak fel tervet a lakosság tömeges tesztelésére egy világjárvány esetén. Egy magasrangú tanácsadó elismerte a lapnak, hogy nem folyt erről tervezés, mert tévesen úgy gondolták, hogy az influenza vírus egy új törzse okozza majd a következő nagy-britanniai járványt.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!