A közvélemény és a külvilág már unja a westminsteri színjátékot, ezért sokak számára színfolt lehetett, hogy nem a brexit, hanem a klímaváltozás ellen tüntetők vetkőztek majdnem meztelenre és fordítottak hátat a Tisztelt Házban ülő képviselőknek. A törvényhozók viszont nem hazudtolták meg magukat és nem tudtak érdekességgel szolgálni. Miközben a brüsszeli bürokrácia és a gyakran vele összemosott 27 uniós tagállam várja a fejleményeket,
a brit képviselők ezúttal sem szavazták meg az alternatív brexitlehetőségek egyikét sem.
Terítéken volt, hogy a brit kiválás után a szigetország Norvégiához hasonlóan a Közös Piac, de nem a vámunió része maradjon, hogy tartsanak újabb népszavazást az uniós tagságról vagy hogy többpárti egyetértéssel alternatív paktumot dolgozzanak ki May miniszterelnök válási egyezményével szemben.
Ken Clark volt konzervatív miniszter és – fehér hollóként – lelkes EU-párti politikus vámunió-javaslata mindössze három szavazattal bukott el.
Ez az elképzelés egy csapásra megoldotta volna az ír-északír határkérdést.
Szinte az egész ellenzéki Munkáspárt - néhány, a mérleg nyelvét jelentő lázadót kivéve - támogatta, míg a kormányzó konzervatívok nagy többsége elvetette.
A norvég-EU viszonyt imitáló elképzelés, amelyet szintén egy konzervatív képviselő, Nick Boles nyújtott be, 21 szavazaton bukott el. Boles meg is jegyezte: "főleg azért vallottam kudarcot, mert a pártom képtelen a kompromisszumra", majd kiviharzott, közölve, hogy nem tud párttársai mellett ülni.
A sors iróniája és a parlamenti aritmetika keserű fintora, hogy az alternatív elképzeléseket sokkal kevesebb nem szavazattal utasította el a brit alsóház, mint May miniszterelnök háromszor már elvetett, de negyedszerre is előterjesztendő brexitegyezményét, amelyre a legutóbb 58-cal mondtak többen nemet, mint igent.
A parlamenti próbálkozás után kedden a szintén súlyosan megosztott brit kormány kísérletezik megoldással.
A beharangozott kormányülés – ahol vehemens keménybrexit-pártiak, EU-brit vámuniót akaró puha brexitelők és az uniós tagság feladásának néhány ellenzője néz farkasszemet – értesülések szerint akár egész napos is lehet.
Az alku nélküli kilépést preferáló és a vámuniót "kényszerzubbonynak" nevező kormánytagok szerint a parlamenti konzervatív frakció több, mint a fele áll mögöttük, akik egy May miniszterelnöknek címzett levelet is aláírtak.
Hozzájuk hasonlóan erős az unióval kötött alku alapján történő kilépés híveinek csoportja. Kérdés, hogy Theresa May képes lesz-e eldönteni, hogy ő mit akar, és képes lesz-e döntését a beosztottjaira kényszeríteni. Szóvivője mindenesetre azt hangoztatta, hogy a kormányfő többször is lándzsát tört az "önálló kereskedelmi politika mellett”, azaz azt sugallta, hogy elutasítaná a vámuniót.
Mindeközben Brüsszelben és a tagállamok fővárosaiban úgy látják:
- a britek vagy megvalósítják az „alku nélküli” brexitet, amit a kontinensen senki sem akar,
- vagy elfogadják Theresa May válási paktumát,
- a harmadik lehetőség a kilépési határidő több hónapos elhalasztása lehet.
Utóbbi kapcsán Európában sokan attól tartanak, hogy csak elnyújtanák vele a brexitről szóló döntés agóniáját.