Nyitókép: Getty Images

Úttörő felfedezés: kiderült, miben tér el egymástól a férfi és a női agyműködés

Infostart
2024. február 22. 04:30
A mesterséges intelligenciát is alkalmazó módszer az esetek több mint 90 százalékában pontosan kimutatta, hogy az agyi szkennelés férfitól vagy nőtől származik.

A Stanford Egyetem Kognitív és Rendszerek Idegtudományi Laboratóriumának vizsgálata feltárta, hogy az agyban kimutatható nemi különbségek vannak – írja a 24.hu az Interesting Engineering beszámolója alapján.

A kutatás során annak jártak utána tudósok, hogy a személyek neme milyen hatással van az agy szerkezetére és működésére. Az amerikai egyetem munkatársai egy új mesterségesintelligencia-modellt hoztak létre vizsgálatukhoz, amely

az esetek több mint 90 százalékában pontosan megjósolta, hogy az agyi szkennelés férfitól vagy nőtől származik.

A legfőbb különbséget az alapértelmezett hálózatban találták, de eltéréseket tapasztaltak a striatumra és a limbikus hálózatra vonatkozóan is, amelyek elsősorban a tanulás és a jutalmakra való reagálás szempontjából fontosak.

Az új módszer eredményesnek bizonyult, megbízhatóan megkülönböztette a férfi és a női agyat. A kutatók szerint azért rendkívül fontos a mostani felfedezés, mert ha az MI segítségével sikerül még részletesebben kielemezni az agy működését, az

segíthet az agyi rendellenességek kezelésében, valamint a tanulási rendellenességek és a szociális fóbiák gyógyításában is.

Bár az új MI-modellt most csak a nemi különbségek vizsgálatára használták, a jövőben azt is tanulmányozhatják ezzel a módszerrel, hogy az agyi kapcsolatok hogyan befolyásolják a különböző kognitív képességek vagy viselkedések kialakulását.