Nyitókép: MTI Fotó: Illyés Tibor

Détári Lajos óta csak egyetlen magyar focistáért adtak többet

Infostart
2018. október 5. 15:51
Dzsudzsák Balázsért eddigi átigazolásai során 40,1 millió eurót fizettek. A közeljövőben aligha érhetik őt utol magyar játékosok, akik előtt a szakértő szerint két út áll.

A futballtörténelemben - a Transfermarkt Világgazdaság által vizsgált adatbázisa szerint - eddig 37 olyan magyar labdarúgó volt, akik átigazolásakor legalább egy alkalommal egymillió eurót vagy annál magasabb összeget fizettek. Az érintett játékosokért összesen eddig 149,7 millió eurót fizettek ki a vevők az átigazolások során.

A rangsort Dzsudzsák Balázs vezeti, akiért eddig - öt átigazolása alkalmával - összesen 40,1 millió eurót "szurkoltak le". A legtöbbet akkor, amikor 2011 végén 19 milliót adott érte a Dinamo Moszkva a szintén orosz Anzsi Mahacskalának.

A lap összeálíltása külön kiemeli, hogy a magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya annak ellenére vezet toronymagasan Szalai Ádám előtt, hogy soha nem lépett pályára európai topligában, míg Szalai a Bundesligában több klubban is megfordult. A csatárként Marco Rossi szövetségi kapitány bizalmát is élvező hórihorgas támadóért eddigi hat klubváltása során 15,9 millió eurót fizettek, a legtöbbet a Schalke 2013-ban (8 millió euró).

A magyarok piacképességéről a VIlággazdaság szerint sokat elárul, hogy

Détári Lajost 1987-es Frankfurtba igazolása, valamint egy évvel későbbi Olympiakoszhoz szerződése (összesen 10,5 millió euróért) a magyar futballtörténelem második legdrágább játékosává teszi.

Ha különvesszük az átigazolásokat, Dzsudzsák két transzfere áll a dobogó első két fokán, a bronzérmes pedig Détári, Szalai pedig a negyedik és ötödik virtuális helyen "áll".

Mennyi esélye van a fiataloknak?

A Freiburg által 4,5 millióért Ciprusról kivásárolt Sallai Roland még csak 21 éves, de a lapnak nyilatkozó Muszbek Mihály sportközgazdász szerint belátható időn belül nem érhet Dzsudzsák Balázs nyomába.

Az ő korosztálya, illetve a nála fiatalabbak úgy kerülhetnek jó pozícióba, hogy vagy 16 éves koruk körül külföldre igazolnak és helytállnak, vagy hazai klubjuk színeiben a nemzetközi kupák valamelyikében hívják fel magukra a figyelmet. Utóbbi út nem egyszerű, mert – mint Muszbek rámutat – a jelenleg az Európa Ligában szereplő Vidi jelentős részben idegenlégiósokra épül.