Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Szakáli István Loránd: az RMDSZ-nek komoly beleszólása lehet a román kormányalakításba

Infostart / InfoRádió - Kocsonya Zoltán
2024. december 2. 12:03
Bejutott a parlamentbe a vasárnapi romániai választásokon az RMDSZ, de az eredmény miatt biztosan kihívás lesz a kormányalakítás a győztes és jelenleg az országot vezető Szociáldemokrata Pártnak.

A szavazatok 99,5 százalékos feldolgozottsága mellett az látszik, hogy a szélsőséges magyarellenes pártok megerősödtek, közel 33 százalékot vittek el a voksokból, amivel háromszorosára nő a létszámuk az új parlamentben. Az RMDSZ 6,5 százalék körüli eredményt ért el, ez az elmúlt 20 év legjobbját – 580 ezren szavaztak a pártra –, így az elmúlt 35 évhez hasonlóan az RMDSZ az elkövetkező négy évben is ott lesz Bukarestben, és hallatni fogja a hangját a román nagypolitikában – ismertette az eredményeket az InfoRádióban Szakáli István Loránd, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója.

Kihívás lesz azonban a győztes szociáldemokratáknak (PSD) a kormányalakítás. A második helyezett a választáson a szélsőséges AUR lett (további eredmények itt).

"Nagyon nehéz a helyzet, nehezek lesznek a kormányalakítási tárgyalások, amikre az is nagy befolyással lesz, hogy ki nyeri az elnökválasztás vasárnapi, második fordulóját. Romániában az államelnöknek megvan az a joga, hogy ne a győztes párt vezetőjét bízza meg kormányalakítással, sőt akár tetszőleges politikust is felhatalmazhat. Nagy kérdés tehát, hogy Calin Georgescu vagy Elena Lasconi fogja megnyerni a választásokat" – mondta a szakértő, megjegyezve, hogy az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámoljásának várhatóan hétfő délelőtt lesz eredménye.

Szakáli István Loránd szerint a szélsőséges pártok nem fognak tudni kormányképes koalíciót alakítani, illetve csak úgy tudnának, ha ezt a szociáldemokratákkal együtt tennék meg, de erre rendkívül kicsi az esély.

"A szociáldemokraták várhatóan nem lesznek hajlandóak koalícióra lépni a szélsőséges pártokkal, de az úgymond nem szélsőséges pártok koalícióalakítási képessége körül is sok kérdőjel van. Például az, hogy a szociáldemokraták hogyan tudnának együttműködni a progresszívekkel. Mindenféleképpen úgy tűnik, hogy az RMDSZ-nek komoly beleszólása lehet abba, hogy hogy fog kinézni az elkövetkező kormány Romániában" – emelte ki a Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója.

A romániai parlamenti választások eredménye a hétfő 11 óra utáni állás szerint (Állandó Választási Hatóság/maszol.ro)

Azt egyelőre nyitott kérdésnek látja, hogy mi fog történni a hétvégén az elnökválasztás második fordulójában. Nem lehet tudni, hogy például a Szociáldemokrata Párt szavazói, akik valószínűleg nagyon csalódottak amiatt, hogy az előzetesen nagy esélyesnek tartott Marcel Ciolacu nem jutott be a második fordulóba, kire fognak szavazni. Hozzájuk sok román elemző és Szakáli István Loránd megítélése szerint is legalább olyan közel áll a Calin Georgescu-féle szélsőséges, nemzetieskedő álláspont, mint amennyire közel áll hozzájuk a progresszív, a mainstream európai témákat napirenden tartó Elena Lasconi-féle USR. Ezért nagyon sok a nyitott kérdés, sőt a szakértő szerint végső soron az is benne van a pakliban, habár egyre kisebb eséllyel, hogy az Alkotmánybíróság bizonyos szabálytalanságok miatt megismételteti az elnökválasztás első fordulóját.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Szakáli István Loránd a romániai politikai helyzetről
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást