- A választásokba való beavatkozás gyanúja miatt lépett Klaus Iohannis
- Bemutatjuk a román államfői posztra pályázó TikTok-jelöltet
- Lemondott pártelnöki tisztségéről a román kormányfő a választási kudarc után
- RMDSZ elnöke: mozgósítani kell az embereket a parlamenti választásokra
- Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség
A testülettől a 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt - Cristian Terhes és Sebastian Constantin Popescu - kérte a választási eredmények érvénytelenítését. Óvásukban mindketten illegális kampányfinanszírozással vádolták az első helyen végzett, kampányát közösségi oldalakon folytató Calin Georgescu független jelöltet, aki a választási hatósághoz leadott bevallásában azt állította, hogy semmit sem költött kampányára.
Terhes a második fordulóba szintén bejutott - a harmadik helyezett Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt mindössze 2740 szavazattal megelőző - Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjének eredményét is megóvta kampánycsendsértésre hivatkozva. Beadványához több képernyőmentést csatolt arról, amint az USR vezető tisztségviselői vasárnap hajnalban Facebook-oldalukon Lasconi melletti szavazásra biztatják az Amerikában élő választókat, ahol akkor még zajlott a voksolás.
A választásokon a Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) jelöltjeként induló, júniusban a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltlistáján európai parlamenti mandátumot szerző Terhes szerint három bukaresti szavazókör Lasconihoz írta azt a több mint 160 szavazatot, amelyeket a Lasconi javára az utolsó héten visszalépett, de a szavazólapon továbbra is szereplő Ludovic Orbanra adtak a választók.
Popescu kérelmét elutasította az alkotmánybíróság, mivel a törvényes határidő lejárta után adta be óvását. Terhes beadványának ügyében a testület elhalasztotta döntését.
A testület egyhangúlag hozta meg döntését.
Az alkotmánybíróság abban az esetben semmisítheti meg a választás eredményét, ha a szavazás és az eredmény megállapítása olyan csalással történt, amely megváltoztatta a mandátumkiosztást, vagy adott esetben a második választási fordulóban részt vevő jelöltek sorrendjét. Ebben a helyzetben az alkotmánybíróság elrendeli a szavazás megismétlését a választások megsemmisítésétől számított második vasárnapon.
Az alkotmánybíróság pénteken is ülésezik.