Azután, hogy képviselői helyeket elhódítva a demokratáktól megszerezte a többséget a Kongresszus felsőházában a Republikánus Párt, az alsóházban is többségbe kerülhetnek a képviselői. A Decision Desk HQ előrejelzése azt mutatja, hogy a párt megszerez 219 helyet az alsóházban. A többséghez 218 képviselőre van szükség a 435 fős testületben. Vagyis a republikánus elnök a következő két évben nem nagyon fog akadályba ütközni programjai végrehajtásában, pártja többségben lévő képviselői várhatóan meg fogják szavazni az intézkedéseit.
Az Edison Research is követi az eredményeket, az állás náluk az alsóházban 215-206 a jobboldali párt javára, de itt 14 helyen még nyitott a verseny, egyelőre nem hirdettek győztest, írta a Reuters. A százfős Szenátusban egyébként a republikánusok legalább 52 szenátorra számíthatnak.
A pártoktól független 270towin.com összesítése szerint is a republikánusok állnak nyerésre az alsóházban 219-210 arányban a már eldőlt körzetek alapján, és a becslése szerint 221-214 lehet a végeredmény, azaz hétfős többséget jósolnak a republikánusoknak a képviselőházban.
A The Hill emlékeztet: az alsóház végső összetétele még bizonytalan, Kaliforniában ugyanis még mindig több helyen számolják a szavazatokat. A republikánusok azonban várhatóan ismét csekély többséget szereznek az új kongresszusban.
Donald Trump megválasztott elnök már a múlt héten, helyi idő szerint szerda hajnali győzelmi beszédében kijelentette, hogy valószínűleg megtartják az alsóházat, és megdicsérte a hivatalban lévő republikánus házelnököt, Mike Johnsont, köszönetet mondva neki a nagyszerű munkájáért.
Ez arra utal, hogy Trump megtartaná Mike Johnsont hivatalában, de ehhez persze az kell, hogy a házelnök az új Kongresszus első ülésnapján, 2025. január 3-án elnyerje az alsóház többségi támogatását. Ami viszont nem biztos, hogy könnyű lesz, elég csak felidézni, hogy a kongresszusi "Szabadság Képviselőcsoport" (Freedom Caucus) pár hónapja még elmozdítási indítvánnyal fenyegette Johnsont.
A visszatérő elnök első ciklusának legnagyobb eredménye a törvényhozásban a széles körű adócsökkentés volt, ezt akkor tudta átvinni, amikor megválasztása után, a 2022-es félidős választásokig mindkét házban többsége volt. Az intézkedés hatálya jövőre lejár. Ígérete szerint meghosszabbítaná és további adóvágásokat tervez (más intézkedések, például a jelentős kitelepítési program mellett), amihez igencsak jól jöhet neki a Kongresszus két házában kialakuló republikánus többség. Egyébként Joe Biden főbb eredményei is ciklusa első feléhez köthetők.
Donald Trump eddig két megválasztott kongresszusi képviselőt kért fel valamilyen pozícióra: Elise Stefanik ENSZ-nagykövet, Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó lehet január 20-tól.