Nyitókép: MTI/EPA/Julien Mattia

Sokaknak déjà vu érzése van a francia zavargások láttán

Infostart / MTI
2023. július 1. 13:57
A francia rendőrség legfrissebb adatai szerint a szombatra virradóra több mint 1300 embert vettek őrizetbe Franciaországban az immár negyedik napja tartó zavargásokban.

A rendbontás és a tiltakozás annak ellenére folytatódott a fővárosban, valamint Marseille-ben, Lyonban, Toulouse-ban, Strasbourg-ban és Lille-ben, hogy a francia kormány 45 ezer rendőrt és számos páncélozott járművet vezényelt a nagyvárosok utcáira, hogy megfékezze a gépkocsik és épületek elleni gyújtogatásokat és a fosztogatást.

Míg az éjszakai letartóztatások száma péntek éjjel volt a legmagasabb, a gyújtogatások, a kiégett gépkocsik és a megtámadott rendőrkapitányságok száma alacsonyabb volt országszerte, mint előző éjjel – jelentette be Gérald Darmanin francia belügyminiszter, aki szerint a zavargások „intenzitása sokkal alacsonyabb” volt, köszönhetően a gyors és határozott rendőri fellépésnek.

Nanterre, 2023. július 1. Tüntetők által fegyújtott autóbuszt locsolnak tűzoltók Nanterre-ben 2023. június 30-án este, a városban történt incidens után három nappal. MTI/EPA/Mohamed Badra

A zavargások azt követően kezdődtek, hogy a Párizstól nyugatra található Nanterre-ben kedd reggel egy rendőr agyonlőtte Nahel M. 17 éves algériai származású fiút, aki ellenállást tanúsított egy közúti ellenőrzéskor, és a rendőr elmondása szerint veszélyben érezte saját és társa életét. Az igazoltatásról készült felvétel azonban ezt nem igazolta egyértelműen, ezért a 38 éves motoros rendőrt előzetes letartóztatásba helyezték, majd szándékos emberölés miatt eljárás indult ellene.

Nahel M. temetése szombat kora délután kezdődött szülővárosában, Nanterre-ben, ahol a család és a barátok várták a gyászolókat. Mintegy 30 fiatal férfi állt őrt a gyászszertartás helyszínéül szolgáló nanterre-i temetkezési épület bejárata előtt, és arra kérték a gyászolókat és érdeklődőket, hogy ne fényképezzenek. A Reuters brit hírügynökség beszámolója szerint rendőröket nem lehetett látni a helyszínen, miközben a gyászolók egy közeli mecsetnél gyülekeztek.

A jelenlegi zavargások sokakat emlékeztetnek a 2005-ben három hétig tartó franciaországi tiltakozáshullámra is, amelynek nyomán Jacques Chirac akkori francia államfő kénytelen volt kihirdetni a rendkívüli állapotot, miután két fiatal férfit agyonütött az áram, amikor a rendőrök elől bujkáltak egy transzformátorállomáson.