A szinódusnak nevezett pápai tanácsadó testületben öt apáca kapott szavazati jogot: a múltban nők csak megfigyelőként vehettek részt ezeken a találkozókon – írja a BBC.
A szavazatok többségét továbbra is férfiak adják majd le, de a reform így is jelentős egy olyan testületben, melyet évszázadok óta a férfiak dominálnak.
Az amerikai székhelyű Women's Ordination Conference szerint, amely a nők papi kinevezéséért száll síkra, a reformot "jelentős repedésnek nevezte az üvegplafonon".
"A Vatikán képviselői és a püspökök évekig ellenálltak, minden zsinaton nehezebbé tették, hogy a nők elérhessék a szavazás jogát.
A ki nem mondott ok mindig a szexizmus volt. A közeljövőben reméljük, hogy a zsinat tovább fejlődik Isten népének teljesen reprezentatív testületévé" - írták a Twitteren.
Ferenc pápa ezen felül 70 olyan embernek is szavazati jogot ad, akik nem tartoznak az egyház szervezetéhez. A szinódus így már nem csak az egyházi vezetők találkozója lesz. A pápa reményei szerint a világi szavazók fele reményei szerint nő lesz, és fiatalokat is bevonnak.
"Fontos változás, de nem forradalom"
- mondta Jean-Claude Hollerich bíboros, a szinódus egyik főszervezője.
Christopher Lamb, a The Tablet című katolikus hírportál vatikáni tudósítója ugyanakkor a BBC-nek elmondta, hogy a változások "rendkívül jelentősek", a pápa kísérletét jelentik arra, hogy az egyház jövőjéről szóló döntéseket befogadóbbá tegye. Szerinte ezek a nőket érintő reformok tükrözik azt a párbeszédet, amely már egy ideje zajlik a női képviselet kérdéséről.
Lamb azonban azt jósolta, hogy a pápa "jelentős ellenállásba" fog ütközni az egyház egyes képviselői részéről.
Ferenc pápa pénteken érkezik Magyarországra, a pápalátogatással kapcsolatos cikkeink itt találhatók.