Nyitókép: MTI/AP/MH/Maszúd Hoszaini

Videón az amerikai drón orosz "kibillentése"

Infostart
2023. március 16. 06:45
Rekonstruálták a történteket washingtoni információk alapján. Moszkva tagadja, hogy fizikai kontaktus történt volna, és felszólította az Egyesült Államokat az országhatára közelében történő "gyanús" tevékenység beszüntetésére.

Mint arról az Infostart is beszámolt, irányíthatatlanná vált a Fekete-tenger fölött egy amerikai MQ-9 Reaper típusú amerikai, pilóta nélküli drón. Washingtoni állítás szerint két orosz Szu-27-es vadászgép volt a közelében, az egyik először üzemanyagot engedett a járműre, majd közel repülve hozzá az egyik vezérsíkjával hozzáért a légcsavarjához. Ettől a drón megbillent, irányíthatatlanná vált és a vízbe zuhant.

A CBS rekonstruálta, miként nézhetett ez ki a valóságban.

A felderítésre használt MQ-9 drón becsült értéke 30 millió dollár (vagyis több mint 10 milliárd forint).

Ugyanez az orosz védelmi minisztérium szerint úgy zajlott, hogy kedd reggel egy amerikai drón kikapcsolt jeladóval repült az orosz államhatár irányába a Krím-félsziget közelében. A tárca szerint a Reaper repülése irányíthatatlanná vált, ami magasságvesztéssel járt, és a gép "hirtelen manőver következtében" a vízfelszínnek ütközött. A minisztérium szerint az orosz vadászgépek nem használták fedélzeti fegyvereiket, és nem léptek érintkezésbe az amerikai drónnal.

A tárca szerda este közölte, hogy telefonon beszélt egymással Szergej Sojgu orosz és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter. A kapcsolatfelvétel amerikai kezdeményezésre történt. Csúcsszintű kapcsolatfelvétel a két ország között nem volt, de a két elnököt tájékoztatták a történtekről.

Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára közölte, hogy Oroszország megkísérli a lezuhant amerikai drón roncsainak kiemelését a tengerfenékről.

Moszkva továbbá kifejezte aggályait az amerikai hadsereg "megengedhetetlen" tevékenysége miatt az orosz határok közelében. Az Egyesült Államokban akkreditált orosz nagykövet még kedden közölte: "jobban szeretnénk nem teremteni olyan helyzetet, amely nem szándékolt összeütközéseket és nem szándékolt incidenseket eredményez." Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország az övezetet, ahol az incidens történt, különleges katonai műveleti zónává minősítette, és annak elkerülését kérte.

(A nyitóképen: 2018. január 23-án Afganisztánban, a kandahári légi támaszponton készített kép egy MQ-9-es Reaper típusú amerikai felderítő drónról.)