Mivel 2016 óta az országban nem szerveztek választásokat, Haitiben - helyi idő szerint - hétfő óta nincsenek választott képviselők, miközben az állam területén bandák uralkodnak.
Hétfőn az utolsó tíz, még hivatalában lévő szenátor szimbolikusan befejezte mandátumát, azonban a törvényhozói hatalom már 2020 januárjában megszűnt, amikor az összes képviselő és a felsőházi tagok kétharmada lemondott hivataláról, és senki sem lépett a helyükre.
"Nem merünk demokráciáról beszélni, miközben az ország területének nagyobb részén átveszik a hatalmat a fegyveres bandák" - mondta el Samuel Madistin ügyvéd, aki úgy véli, "az állam gyakorlatilag nem létezik".
- Az utolsó megválasztott elnököt, Jovenel Moise üzletembert 2021 júliusában saját lakásában ölték meg.
- A gyilkosság tovább mélyítette a válságot, melybe az ország a közintézmények meggyengülése miatt süllyedt.
- Haitit jelenleg Ariel Henry miniszterelnök kormányozza, ám őt alig két nappal Moise meggyilkolása előtt nevezték ki, legitimitását sokan kétségbe vonják.
Az ENSZ 13 éven át, 2004-től 2017-ig tartó haiti misszióját követően fokozatosan csökkentette több ezer fős jelenlétét, mára csupán mintegy hatvanan maradtak, hogy a politikai stabilitást erősítsék.
A válságot tovább súlyosbítja a kolera újbóli megjelenése.
(A nyitóképen: Kormányellenes tüntető bozótvágóval a kezében az Ariel Henry miniszterelnök lemondását követelő tiltakozáson a fővárosban, Port-au-Prince-ban 2022. szeptember 15-én. A karibi országban egy éven belül kétszeresére emelkedtek az üzemanyagárak, a lakosság 40 százaléka nem jut elegendő élelmiszerhez. A rendszeres zavargások miatt számos nagykövetséget bezártak.)