A két elnök az indonéziai Bali szigetén folytatott háromórás megbeszélést a 20 legfejlettebb ipari ország (G20) csúcstalálkozója előtt. A két államfőnek ez volt az első személyes találkozója, amióta Biden közel két éve hivatalba lépett.
Meg kell jelölnünk a helyes irányt a Kína és az Egyesült Államok közötti kapcsolat számára – mondta Hszi a találkozó megnyitóján mandarin nyelven a hivatalos angol fordítás szerint. A vg.hu ismerteti az kínai állami hírügynökség mondatait. Ezek szerint Hszi azt is mondta Bidennek, hogy tükörként kellene tekinteni a történelemre, és hagyni, hogy az irányítsa a jövőt. Két vezető hatalomként az Egyesült Államoknak és Kínának hajókormányosként kellene viselkednie, és egyikük érdekét sem szolgálja a jelenlegi feszült kétoldalú viszony.
Joe Biden a Reuters tudósítása szerint megerősítette, amit korábban is mondott, vagyis, hogy az Egyesült Államok és Kína képes kezelni a nézeteltéréseit, és megakadályozni, hogy a versengés konfliktusba forduljon.
A Fehér Ház közleménye szerint Joe Biden óva intette Kínát attól, hogy katonai erőt vessen be Tajvan ellen. Joe Biden közölte: nem lát olyan kísérletet, hogy Kína a közeljövőben le kívánná rohanni Tajvant. Hszi az állami sajtó tudósítása szerint megerősítette, hogy Tajvan kérdése az első vörös vonal, amelyet tilos átlépni a kínai-amerikai kapcsolatokban.
A két vezető tárgyalt az emberi jogok kínai helyzetéről is, különös tekintettel Hszicsiang-Ujgur autonóm területre és Tibetre.
A felek megállapodtak abban, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter rövidesen Kínába látogat, valamint egy gyakoribb kommunikációt lehetővé tévő mechanizmus kialakítását is elhatározták.
"Úgy vélem, megértettük egymást" - mondta Biden újságírók előtt.
A tárgyalások előtt a két vezető mosolygott és melegen kezet rázott nemzeti színű zászlójuk előtt a Bali szigeti szállodában.
"Nagyszerű, hogy találkoztunk" - jelentette ki Biden Hszinek és átkarolta.