- Nagy háborús olajjátszma: Kína lépései árulkodóak
- Szlovákia három év haladékot kér, hogy felkészüljön az olajembargóra
- Olajszankció: Szijjártó Péter közölte a magyar álláspontot a 2023-as határidővel kapcsolatban
- Térdre kényszerítheti-e Vlagyimir Putyint az olajembargó?
- A végén még Oroszország fog egyedüliként jól kijönni az olajembargóból?
- Itt vannak a legújabb uniós szankciók – Magyarországra csak utaltak
Magyarország megvétózza az Európai Unió javaslatát az orosz olaj behozatalának betiltására – mondta a nemzetközi szóvivő a brit közszolgálati adónak adott interjújában, amelyből egy részlet megjelent a bbc.hu oldalon. Kovács Zoltán szerint a javaslat elfogadhatatlan, és tönkretenné a magyar gazdaságot.
A nyilatkozat a BBC összefoglalója szerint megkérdőjelezi az Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt kivetendő újabb szankciós csomag sikerét, mivel
a terveket az EU mind a 27 tagállamának jóvá kell hagynia.
Kovács Zoltán a vétó bevetésével kapcsolatos igenlő válasza után megjegyezte, hogy a javaslat Brüsszelből, az EU adminisztratív és bürokratikus központjából érkezik, nem a tagállamoktól.
"Pontosan tudják, hogy amit javasolnak, az ellenkezik a magyar érdekekkel, ellenkezik a helyben megvalósítható lehetőségekkel, és ha beleegyeznénk, akkor teljesen tönkretennénk a magyar gazdaságot" - mondta.
Az államtitkár a CNN-nek is adott interjút, és elmondta, hogy Magyarország a nyersolajellátás 65 százalékát, földgázellátásának 85 százalékát kapja Oroszországból. Ezt a helyzetet az ország örökölte, ezt nem lehet felróni a kormánynak, amely az elmúlt 12 évben igyekezett kialakítani, fokozni az energiaforrások változatosságát. Magyarország az Európai Unió által kilátásba helyezett rövid idő alatt nem lesz képes más forrást találni az orosz energiahordozók helyett - tette hozzá. Egyszerűen sem forrás, sem kapacitás, sem más alternatív forrás nem érhető el Magyarország számára jelenleg és a közeljövőben - emelte ki az államtitkár.
Arra a kérdésre, hogy kért-e felmentést Magyarország, Kovács Zoltán elmondta, hogy számítások szerint
a legrövidebb idő is 3-5 év, hogy megtörténjen egy ilyen váltás, nem beszélve annak költségeiről.
Mint mondta, nem láttak ezzel kapcsolatos megvalósíthatósági tervet, nem kaptak garanciát arra, hogy megvalósítható az átállás és arra sem, hogy az Európai Unió és a tagállamok ehhez milyen segítséget nyújtanak.
Beszélt arról is, hogy Magyarország kontinentális ország, egyoldalú orosz energiafüggőséget örökölt a kommunizmus bukását követően. Az elmúlt 30 évben törekedett az újabb források megszerzésére, vezetékek kiépítésére, de nincsenek kikötői, ami választási lehetőséget teremtene. "Az elmúlt 12 évben igyekeztünk ilyen alternatívákat kialakítani, de nem kaptunk sok támogatást ehhez az Európai Uniótól, leszámítva a Horvátországban meglévő energiaterminált" - hangsúlyozta.
Korábban Szijjártó Péter úgy nyilatkozott, hogy a jelenleg ismert formában elfogadhatatlan az EU javaslata.