- Hivatalos: ezeket az Oroszország elleni szankciókat fogadta el az EU
- Megszavazták, szerda éjféltől már érvényes Ukrajnában a rendkívüli állapot
- Jens Stoltenberg: Oroszország átrendezné az egész globális biztonsági szerkezetet
- Az ukrán katonák arra készülnek, bármelyik pillanatban támadás érheti őket
- Orbán Viktor: Magyarországnak ebből a katonai konfliktusból ki kell maradnia
- Rendkívüli EU-csúcs, Orbán Viktor is utazik
- Schmidt Mária: az itt élő népeknek kellene megoldásra jutni, mert ez a mi bőrünkre megy
Segítségért fordult Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz a Moszkva által függetlennek elismert két délkelet-ukrajnai szakadár köztársaság vezetői az ukrán fegyveres erők "agressziójának" elhárításához. Ezt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője jelentette be újságíróknak szerda éjjel Moszkvában.
Gyenyisz Pusilin donyecki és Leonyid Paszecsnyik luhanszki vezető a Putyinnal hétfőn aláírt barátsági, együttműködési és kölcsönös segítségnyújtási szerződés alapján kért támogatást. A levélben megfogalmazott katonai segítségkérést a polgári áldozatok és a Donyec-medencei humanitárius katasztrófa elkerülésének szükségességével indokolták, valamint azzal, hogy Kijev szerintük a konfliktus erőszakos eldöntésére törekszik.
Peszkov a felhívásokat idézve azt mondta, hogy a köztársaságok polgárai a helyzet kiéleződése és a Kijevből érkező fenyegetések miatt otthonuk elhagyására kényszerülnek és folytatódik az Oroszországba történő evakuálásuk.
A szakadár vezetők felhívták a figyelmet, hogy az ukrán fegyveres erők folytatódó "katonai agressziója" miatt pusztul a polgári és ipari infrastruktúra, békés lakosok, köztük gyerekek halnak meg.
"A kijevi rezsim intézkedései azt mutatják, hogy nem hajlandó befejezni a Donyec-medencei háborút" - állt Peszkov szerint a szakadár vezetők levelében.
Pusilin és Paszecsnyik azzal vádolta meg Kijevet, hogy növeli katonai jelenlétét a demarkációs vonalnál, miközben átfogó, így katonai támogatást kap az Egyesült Államoktól és más nyugati államoktól.
Putyin kedden felhatalmazást kapott az orosz parlament felsőházától a fegyveres erők Oroszország határain kívül történő bevetéséhez. Az orosz törvényhozás két háza ugyanezen a napon egyhangúlag hagyta jóvá a megállapodásokat arról, hogy Moszkva megvédi Ukrajna szakadár területeit, amelyek függetlenségét hétfőn ismerte el. A megállapodások lehetővé teszik Oroszország számára, hogy katonai bázisokat létesítsen a szakadár köztársaságokban, oda csapatokat vezényeljen, és ott közös védelmi állásokat vegyen fel.
(A nyitóképen: Páncélozott orosz harci járművek sorakoznak egy pályaudvaron a rosztovi régióban 2022. február 23-án. Vlagyimir Putyin orosz elnök két napja bejelentette a Donyec-medencei szakadár "Donyecki" és "Luhanszki Népköztársaságok" Ukrajnától való függetlenségének elismerését.)