- Elvágta magát Európától Fehéroroszország a repülőgép-üggyel
- Mit kell ahhoz tenni, hogy MIG-ekkel kényszerítsék a földre az ember gépét, hogy elfogják?
- Európai Unió: nem tűrjük, hogy orosz rulettet játszanak ártatlan polgárok életével
- Fehérorosz repülőbotrány: Szlovákia és Csehország a sarkára állt
- Hirtelen fontos központi témája lett a hétfő-keddi EU-csúcsnak
- Most dől el, lesz-e elég kemény az EU Fehéroroszországgal szemben
- Földre kényszerítettek egy utasszállítót Minszkben, és leszedtek róla ellenzéki emigránst
Szijjártó Péter az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: elfogadhatatlan egy polgári forgalomban részt vevő repülőgép földre kényszerítése mindenfajta indok nélkül, főleg úgy, hogy az két európai uniós ország között közlekedett.
"Elfogadhatatlan és visszautasítandó mindaz, amit a belarusz hatóságok tettek"
- hangsúlyozta.
"Örülök annak, hogy az EU végre gyorsan, határozottan, kellő eréllyel és egységesen lépett fel ebben a kérdésben. Örülünk annak, hogy gyorsan sikerült megállapodni a válaszintézkedésekről, azokat mi teljes egészében támogattuk és támogatjuk is természetesen" - fogalmazott.
Előzmények
Vasárnap a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva minszki leszállásra szólították fel a Ryanair légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát. Az utasszállítót a fehérorosz légierő egyik vadászgépe kísérte a repülőtérre. A gépen volt Raman Prataszevics ellenzéki újságíró, a Fehéroroszágban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a leszállás után őrizetbe vettek.
Az EU hétfői csúcstalálkozóján döntés született arról, hogy megtiltják a fehérorosz légitársaságok számára az uniós légtér és repülőterek használatát, illetve felszólították az európai légi fuvarozókat, hogy kerüljék el az ország légterét. Emellett újabb szankciók elfogadását kezdeményezték.