- Vádat emeltek az újságírógyilkosság ügyében
- Egyre inkább ráül a politikai elitre a máltai újságírógyilkosság ügye
- Váratlan fordulat a máltai újságíró-gyilkossággal kapcsolatban
- Az EP 'komoly jogállamisági hiányosságok' miatt bírálja Szlovákiát és Máltát
- Már tudják, kik a felkavaró máltai újságíró-gyilkosság értelmi szerzői
Melvin Theuma - aki taxisofőrként és uzsorásként tevékenykedett - már eddig is lényeges információkkal látta el a nyomozókat kegyelemért cserébe.
A szerdai meghallgatáson kijelentette, hogy Fenech bízta meg azzal, hogy találjon gyilkosokat, akik eltennék láb alól Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságírót. Mint mondta, az üzletember egy borítékot adott át neki 150 ezer euróval ebből a célból.
A tanú beszélt arról is, hogy Fenech egyszer visszakozott, de 2017 júniusából végül elszánta magát a megbízásra.
"Mondd meg nekik, hogy vigyék véghez a dolgot, holtan szeretném látni Daphnét"
- idézte Melvin Theuma Fenechet a feltételezett elkövetők ellen folyó perben. A merénylet elkövetésével kapcsolatban három férfit vettek őrizetbe és állítottak bíróság elé.
Theuma szerint miután megkapta az utasítást Galizia meggyilkolására, a kormány székhelyére hívatták, ahol Joseph Muscat kormányfő - időközben lemondott - kabinetfőnökével találkozott, aki kávéval kínálta és készítettek egy fotót is.
A gyilkosság megrendelői sokáig homályban maradtak. Az áttörést Fenech őrizetbe vétele jelentette november 20-án, amikor jachtján még napkelte előtt el akart hajózni Máltáról.
A máltai ügyészség november 30-án emelt vádat az üzletember ellen Galizia meggyilkolásának kitervelése miatt. A vádhatóság szerint Fenech társtettesként terheli felelősség. A milliárdos tagadta bűnösségét.
Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságírót 2017 októberében egy autójába rejtett pokolgéppel gyilkolták meg. Az újságíró nyomozásaival számos korrupciós ügyet derített fel, ami miatt több, magas rangú politikus és kormányzati tisztviselő került kellemetlen helyzetbe.
Galiziának nem sokkal a halála előtt információk kerültek birtokába egy olyan erőmű-beruházásról, amelyben Yorgen Fenech is érdekeltséggel bír.
Az újságírónő halála után kiszivárgott e-mailek arról tanúskodtak, hogy Fenech egyik vállalata pénzeket utalt át többek közt Konrad Mizzi miniszternek, aki november végén lemondott. Szintén lemondott Joseph Muscat máltai kormányfő kabinetfőnöke, Keith Schembri is, akire Fenech őrizetbe vétele után terhelő vallomást tett, s azt állította, hogy tudomása volt korrupciós ügyekről.
Muscat december 1-jén jelentette be lemondását, amelynek időpontját a kormányzó Munkáspárt új vezetőválasztásától tette függővé.
Sophie in 't Veld holland európai parlamenti (EP-) képviselő, a Máltára menesztett héttagú tényfeltáró küldöttség vezetője felvetette, hogy
a szigetország rendőrségének a még hivatalban lévő kormányfőt is ki kellene kérdeznie az ügyben.
"Úgy vélem, ez olyasmi, amiről a rendőrségnek kell döntenie, de ... nem volna rossz ötlet kikérdezni" - hangsúlyozta in 't Veld. Hozzátette: Muscat nem bánt éppen bőkezűen az információkkal.
"Mindez mégis mit mond el a miniszterelnökről?" - kérdezte a holland EP-képviselő. "Vagy hihetetlenül naiv volt, miközben egyenesen a szeme előtt történt minden, vagy ő is része a problémának" - fűzte hozzá in 't Veld.
Sven Giegold német zöldpárti EP-képviselő pedig azt hangoztatta, hogy Máltán továbbra is megvan a korrupció és a pénzmosás büntetlenségének kultúrája.