Nyitókép: Szakcsaj Lalit

Újabb információk a barlangba rekedt gyerekekről

Infostart / InfoRádió
2018. július 3. 15:09
A víz fokozatosan apad a thaiföldi barlangban, közben a mentést tervezik a szakemberek. Az InfoRádió által megkérdezett barlangász szerint speciális mentési munkálatok zajlanak, a pszichológus pedig arról beszélt, hogy ez a több mint egy hét miként hathatott a gyerekekre.

Különböző lehetőségeket mérlegelnek a thaiföldi mentőcsapatok. Felmerült, hogy nyílást vágnak a Tham Luang barlangrendszert magában foglaló hegy tetején és azon keresztül emelik ki a csapatot. Helikopterek köröznek a levegőben, hogy pontosan azonosítsák a csoport tartózkodási helyét.

A mentést vezető tartományi kormányzó közben cáfolta azt a korábbi hírt, hogy hónapokba telne a barlangban rekedt diákcsoport kimentése,

de azt nem mondta, hogy mikor tudják kihozni a gyerekeket. Mint mondta, a legfontosabb szempont a bent rekedtek egészsége. Fizikailag most nem olyan erősek, hogy ússzanak vagy víz alá merüljenek. Korábban a hatóságok úgy döntöttek, hogy addig is, amíg a kimentésük módját megtervezik, búvároktatásban részesítik a gyerekeket, hogy biztonságosan tudjanak navigálni a barlangrendszer sáros, zavaros vizében.

Speciális tengerészeti búvárok munkájára van szükség

A kormányzó szerint a víz fokozatosan apad a barlangban, azt szeretnék, hogy kiszáradjon az elárasztott terület, és csak ezután mentenék ki a csapatot.

Az InfoRádiónak nyilatkozó barlangi mentő szerint attól nem kell félni, hogy a gyerekek kihűlnek,

a párás barlangban ugyanis 20 foknál magasabb lehet a hőmérséklet – magyarázta Adamkó Péter. Az útjukat elzáró vízből ráadásul inni is tudtak az elmúlt 10 napban – tette hozzá.

A víznyelő barlang a szakértő szerint szűk járatú patakrendszerekből és nagyobb termekből áll. A monszun érkeztével a víz eltorlaszolta az útjukat, így rekedt a barlangban a focicsapat. Éppen ezért nem is barlangi mentésre került sor, hanem speciális tengerészeti búvárok úsztak be a szűk folyosókon a szerencsétlenül járt gyerekekhez és edzőjükhöz.

Adamkó Péter elmondta: nagy valószínűséggel lyukat fúrnak a barlang falába, amelyen keresztül kapszula segítségével húzzák ki a bajba jutottakat. Az azonban elképzelhetetlen, hogy ebben az állapotban búvárkodni tanítsák őket, és úszva kelljen kimenekíteni őket. „Ez annyira lehetetlen, mintha most a Holdra szállást próbálnák meg velük” – fogalmazott.

Megviseli a gyerekeket a barlangi fogság, akár fóbiákat is okozhat

Vida Ágnes pszichológus szerint hosszú távon nem fog gondot okozni a gyerekeknek a barlangban töltött időszak, mivel ismerősök között voltak. Bár tartós szorongást nem jelent majd nekik, az ijedtség és a fizikai megpróbáltatás miatt egy ideig lehetnek bennük félelmek. A táplálék, a napfény és a mozgás hiánya mindenképpen hatással van a szervezetükre – tette hozzá az InfoRádiónak nyilatkozó szakember.

Noha a személyiségük nem fog változni, de a későbbi döntéseikre hatással lehet az esemény, illetve

átmenetileg – vagy akár hosszabb távon – okozhat fóbiákat, félelmeket, adott esetben kialakulhat poszttraumás stressz

– emelte ki a pszichológus.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Adamkó Péter
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Vida Ágnes
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást