Nyitókép: Pixabay.com

Katasztrófával fenyegetnek a brexit-tárgyalások

Infostart
2018. május 3. 07:54
Ismét fenyeget a veszély, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül léphet ki az Európai Unióból 2019 márciusában, ami katasztrofális hatással lenne a brit vállalatokra és súlyos következményekkel járna a két ír állam éles szétválása miatt is – írja a Napi.hu.

A megállapodás nélküli válás az Egyesült Királyság és az EU között ismét reális veszély - hivatkozik a Bloombergre a gazdasági lap. Az EU főtárgyalója, Michel Barnier újra élesen fogalmaz a brit kilépés feltételeivel kapcsolatban, és az ügyhöz közel álló források privát beszélgetéseken újra a zavaros válás lehetőségéről beszélnek, amelynek lehetősége két hónapja még elhalni látszott.

A főtárgyaló szerint ugyanis a brit kilépésről szóló tárgyalások kudarcba fulladhatnak.

A tavalyi év végén a brit kormány ígéretet tett arra, hogy fenntartják az ír-észak-ír határ láthatatlanságát a brexit után, majd London és Brüsszel megállapodott arról, hogy a 2019-es formális kilépést 21 hónapos átmenet követi, amely alatt lényegében érvényben maradnak a régi szabályok, és a felek folytathatják új kereskedelmi kapcsolataik tisztázását.

A tárgyalások azóta vontatottan haladnak, és az ír határ ügye megoldhatatlannak látszik, mivel ez csak akkor maradhatna láthatatlan, ha a szigetország az EU vámuniójának tagja maradna, ami viszont üres formalitássá tenné az Egyesült Királyság függetlenné válását az uniótól.

David Davis, a brit kormány brexitügyi minisztere ennek ellenére a nyilvánosság előtt továbbra is arról beszél, hogy a kilépési tárgyalások kudarcának igen kicsi az esélye. Theresa May miniszterelnök súlyos csapást szenvedett el a múlt héten: egy botrány miatt kénytelen volt lemondani közeli szövetségese Amber Rudd belügyminiszter. Ha May végül lemondásra kényszerülne, az – attól függően, kikerül a helyére – tovább növelheti a katasztrofális brexit kockázatát.

Michel Barnier a napokban az ír határon járva is megismételte, hogy a válási tárgyalások kudarcba fulladhatnak. A vitás ügyekkel kapcsolatban a brit térfélen pattog a labda – tette hozzá. Tehát Londonnak kell előállnia például a határ átjárhatóságának fenntartására vonatkozó javaslattal. Ugyanez a helyzet az EU és az Egyesült Királyság jövőbeni kereskedelmi-gazdasági kapcsolatával is.

Szakértők úgy látják, hogy valóban csak akkor mozdulhatnak ki a tárgyalások a holtpontról, ha a londoni kormány megoldási javaslatokkal áll elő. Jelen pillanatban még csak célzások sem láttak napvilágot azzal kapcsolatban vannak-e olyan ötletek, amelyek áttörést hozhatnának a válási tárgyalásokon.