A Demján Sándor Program 8+1 pontból áll. Általánosságban elmondható róla, hogy a kkv-szektort célozza, ez foglalkoztatja ugyanis a magyar munkavállalók többségét. Az elsődleges cél nem a foglalkoztatás további növelése, hiszen már a szinte teljes foglalkoztatás állapotában van a magyar gazdaság, hanem a kkv-k hatékonyságának fejlesztése, ugyanis gazdaságilag is ez az egyetlen módja a komoly felzárkózásnak – mondta az InfoRádióban Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország elnök-vezérigazgatója.
"Az Eximbank és az EXIM 30 éve létezik, egy bank vagyunk és egy biztosítótársaság együtt, akik elsősorban a magyar exportáló cégeket segítik. Ezért a Demján Sándor programon belül az exportösztönzés feladata hárul ránk, melynek keretében meghirdetünk egy 350 milliárdos, kereskedelmi bankokon keresztül elérhető programot" – foglalta össze Kisgergely Kornél. Ez három terméket jelent: a jövő exportőrei beruházási programot, az exportélénkítő beruházási programot és egy lízingprogramot, amelyek mind beruházások finanszírozására használhatók fel. Az összes magyar kereskedelmi banknál elérhetők ezek a termékek, illetve a 11 lízingszervezet is csatlakozott a programhoz, ahol pedig a lízingtermékek lesznek elérhetőek.
Mint az elnök-vezérigazgató fogalmazott, ezek a kedvezményes kamatozású hitelek jelen helyzetben segíthetik a vállalkozásokat a beruházásaik megvalósításában, például különböző gépvásárlásokban, beruházásokban.
"Van egy zöld alprogramja ennek a refinanszírozási programnak, ahol még kedvezőbb kamatokat kínálunk a vállalkozások számára. Ez azt jelenti, hogy forintban zöld beruházási hitelek már 3,2 százalékos kamat mellett is elérhetőek, euróban pedig 2,75 százalékos kamat is elérhető, attól függően, hogy az igénylő vállalkozásnak mi a kockázati besorolása, illetve az ügyletnek mi a fedezettsége" – mondta Kisgergely Kornél.
A kkv-knak szóló fenti termékek január 6-ától lesznek elérhetőek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a programok bejelentésekor a fentieket kiegészítve elmondta: a Demján Sándor Programon belül a Széchenyi Kártya kedvezményes kamatozású hitelei már elérhetőek, a tőkefinanszírozási támogatási program előregisztrációja folyamatban van, emellett elérhető az eszközfinanszírozási támogatás előregisztrációja. Jövő februárban indul a Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja elnevezésű, 9 milliárd forint keretösszegű program, amelynek célja, hogy a vállalkozások rendelkezzenek digitális megjelenéssel és ezen keresztül nyissanak új értékesítési csatornákat, illetve jussanak el új vevőkhöz.