Olasz kutatók olyan eljárást fejlesztettek ki, amivel minden eddiginél hatékonyabb, ráadásul környezetbarát módon lehet kinyerni a napelemekből az ezüstöt. Ez radikális változást hozhat a panelek újrahasznosíthatóságában - írja a hvg.hu.
Ahhoz, hogy sikerüljön leválni a fosszilis energiahordozókról, ezzel együtt pedig féket tenni a globális felmelegedésre, alternatív energiaforrásokra van szükség. Ezek praktikusan a nap-, szél- és vízenergiát jelentik, amelyek szépen fejlődtek az elmúlt években.
A napelemek hatékonysága egyre magasabb lett, ám a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ezzel együtt egy másik, igen komoly problémával kell majd szembenézni: azzal, hogy egyre több hulladékot termelnek az előbb-utóbb élettartamuk végére érő panelek.
Ez azért probléma, mert újrahasznosítani nem könnyű őket, figyelembe véve, hogy mennyi veszélyes anyagot tartalmaznak. Pedig ha sikerülne, akkor a panelek ára is olcsóbb lehetne.
Ezen a téren léptek most előrébb egyet az olaszországi Camerino Egyetem kutatói, akik egy olyan technológiát fejlesztettek ki, amivel az ezüst 98,7 százalékát vissza lehet nyerni az elhasználódott panelekből.
Ez azért is jó hír, mert az áramkörökhöz használt rezet és ezüstöt nagyon nehéz kinyerni a használt napelemekből. Ennek köszönhetően a hagyományos feldolgozáshoz képest ez a megoldás környezetbarát.
Az eredményeiket az Environmental Technology & Innovation című tudományos lapban publikálták.
A fémek jellemzően kioldhatók egy termékből, de mivel a réz és az ezüst redoxpotenciál-értéke közel van egymáshoz, a folyamat nehezen kivitelezhető. Ennek a kihívásnak a leküzdésére a kutatók egy bázissal aktivált perszulfát használatát javasolják ammóniával, ahol a perszulfát oxidálószerként működik.
A reakció során réz-oxid keletkezik, amely védőrétegként működik, és megakadályozza saját kimosódását – írja az Interesting Engineering.