- Toldi Ottó: az izraeli háború eszkalációjától függ, jöhet-e újabb energiaválság
- Az oroszországi gázszállítók elkötelezettek, sőt... - mondta Szijjártó Péter Moszkvában
- Oeconomus: Magyarország több energiahordozó szempontjából szerencsés helyzetben van
- Hernádi Zsolt: sosem tudtuk kiváltani az energiahordozókat, pazarlás folyik
- Nagy energetikai álmokat dédelget a kormány
Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára arról számolt be Facebook-oldalán, hogy tizenegy pro-nukleáris ország képviselői ültek le tárgyalni Luxembourgban az Energia Tanács összehívott ülésének keretében.
A magyar politikus az egyeztetésen közölte:
„Magyarország barátságtalan lépésként értékeli, hogy Szófia az orosz gáz tranzitdíjának megemelését jelentette be.”
Steiner Attila szerint a mostani bolgár intézkedés komoly kockázatokkal jár a magyar gazdaságra és ellátásbiztonságra nézve.
Az államtitkár arra kérte a bolgárokat, hogy vizsgálják felül az intézkedés meghozatalának szükségességét, és ugyanerre szólította fel az Európai Bizottságot is.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban kifejtette: „Bulgária döntése ellenséges lépés Magyarországgal és Szerbiával szemben, ugyanis egy ilyen lépéssel veszélybe lehet sodorni más országok energiaellátásának biztonságát.”
Hozzátette: a földgázszállítás nem áll szankciók hatálya alatt az Európai Unióban, a bolgárok érvelése így hiteltelen, minden alapot nélkülöz, az intézkedés pedig teljesen ellentétes az európai szolidaritással, ráadásul sértheti a közösségi szabályokat is a vámok kivetésével, az áruk szabad mozgásával kapcsolatban.
Steiner Attila bejegyzésében emlékeztetett: az atomenergia teszi ki az európai áramtermelés 25 százalékát, és fenntarthatósága miatt jelentősen hozzájárulhat az Európai Unió által 2050-re kitűzött karbonsemlegességéhez. „Éppen ezért nem értünk egyet a nukleáris energetikai megoldások diszkriminálásával más energiatermelő technológiákkal szemben” – közölte az energiaügyi államtitkár.