A lakossági hitelek kamatfixálása miatt csaknem 10 százalékkal csökkenhetnek a törlesztőrészletek a Bankmonitor.hu szerint.
A pénzügyi szakportál közleményében jelentős segítségként értékeli, hogy a kormányfő szerdai bejelentése szerint jövőre a lakossági hitelek kamatát az októberi szinteken rögzítik, mivel így legalább átmenetileg nem nő a változó kamatozású kölcsönök törlesztőrészlete. Ilyen típusú jelzáloghitellel majdnem 500 ezer család rendelkezik - írták.
A Bankmonitor számításai alapján egy 7 millió forintos, 10 éves hátralévő futamidejű lakáshitelnél 7400 és 8600 forint közötti csökkenés várható, ami 9,5-10,7 százalékos mérséklődést jelentene. A magas infláció miatt ráadásul még nőhetnek az irányadó kamatok, tehát rövid időn belül ennél is nagyobb lehet az intézkedés hatása - jelezték.
Megjegyezték ugyanakkor, hogy a kamatfixálás számos részlete még nem ismert, így például nem tudni, hogy a személyi kölcsönökkel, folyószámlahitelekkel, hitelkártyákkal mi történik majd. Kérdéses az is, hogy az elengedett kamatok terhét a folyósító bank vagy az állam viseli, esetleg megosztják egymás közt.
A Bankmonitor elemzői nem tartják valószínűnek, hogy a hitelmoratóriumhoz hasonlóan a kamatok elkülönült számlán gyűlnek majd. A kamatstop - mint írták - mindenképp kedvez az adósoknak, de visszavetheti pénzintézetek hitelezési hajlandóságát, ha túl nagy terhet kell viselniük - mutatnak rá a közleményben.
A Portfolio arról ír, hogy október 27-én a 3 havi BUBOR a jelenlegi 3,94%-kal szemben 2,02%, a 6 havi a jelenlegi 4,27%-kal szemben 2,17%, a 12 havi pedig a jelenlegi 4,48%-kal szemben és 2,40% volt, vagyis nagyjából 2 százalékpontos emelkedés történt, de az infláció és ennek nyomán az MNB monetáris szigorítás miatt az érintett időszakban további jelentős emelkedés várható.
A gazdasági portál hozzáteszi, a jogszabály banki költségeinek számítása során nem az érintett időszak kezdete és vége között végbemenő teljes kamatemelkedést kell figyelembe venni, hanem az átlagost.
A Portfolio kiemeli: a kormányzati számítás szerint átlagosan egy háztartásnál 11 ezer forintos megtakarítást jelenthet a törlesztőrészletekben a döntés. Mintegy 470 ezer szerződést érint a stop, így fél év alatt 30 milliárd forint szól a becslés.