Nyitókép: Pixabay

Kisboltnyitás: inkább a bírság, mint a csőd

Infostart
2020. április 17. 19:05
Bár számos iparcikk vagy ruhaüzlet elvileg nem fogadhatna fogyasztókat, sőt az itt vásárlók is szabálysértést követnek el a kijárási korlátozás idején, a tartalékaik végére érő boltosok újranyitnak. De a kereslet is megvan ezekre a termékekre.

Cipőárusok, butikosok, vegyes iparcikkek kereskedői nyitották újra húsvét után a kijárási korlátozás bevezetése miatt néhány hete átmenetileg bezárt boltjukat, országszerte több helyen - írta a Magyar Nemzet. A lap idézi a közösségi médiában megjelent, újranyitást indokló posztokat is, ezek alapján pedig a kezdeti leálláskor sokan arra számítottak, hogy két-három hét alatt lecseng majd a rendkívüli helyzet, és újraindulhatnak. A legtöbben jelzik azt is, hogy az egészségvédelmi intézkedéseket azért fenntartják.

Jelenleg a kiskereskedelem működését a kijárási korlátozás szerinti előírások határozzák meg. A rendelet nem ír elő zárva tartást, hanem felsorolja, milyen jellegű termékkörök miatt kereshetik fel a vásárlók a boltokat, illetve az egyes szolgáltatókat – mondta a lapnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

A nyitva tartástól függetlenül azokat a boltokat, szolgáltató üzleteket nem szabad felkeresni, amelyek nem szerepelnek kivételként a kijárási korlátozásokról szóló rendeletben. A cipő- vagy ruhavásárlás nem szerepel azok között a célok között, amiért az emberek elhagyhatják az otthonukat. Az érintett területek például

a ruházkodáson kívül a bútor, a sportszer-, a játék-, a könyv-, a mobiltelefon, az óra és ékszer kereskedésbe egyáltalán nem térhet be a lakosság.

Több mint 50 ezer olyan üzlet lehet a hazai piacon, amely a korlátozások feloldásáig nem fogadhat vásárlót. Ezt a rendőrség is ellenőrzi és ha indokolt, büntethet is. Vámos György szerint sokan félreértelmezik az előírásokat, és megtéveszti a vásárlót az a kereskedő, aki kinyitja a kijárási korlátozás alá eső boltját, mindegy, hogy milyen napszakban.

Ezek a boltok idővel önhibájukon kívül kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy véglegesen ellehetetlenülnek, a dolgozóikat pedig kénytelenek elküldeni

– mondta a főtitkár. Hozzátette: szükségük lehet majd az állami támogatásra a fennmaradásukhoz. Az OKSZ már elküldte javaslatát a szaktárcának, hogyan tudná segíteni a kormány ezen cégek talpon maradását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!