- Arcfelismerést is használhat a magyar rendőrség
- Álsofőrök miatt bukhatja legnagyobb európai piacát az Uber
- A Facebooknak mindenkihez lesz egy kérdése
- A robotzsaru Kínában már nem egy film, hanem a valóság
- Óriásbírság lett a Cambridge Analytica botrány egyik következménye
- Megszellőztették, milyenek lesznek az új iPhone-ok
Sok vita zajlik napjainkban az arcfelismerő technológia engedélyezéséről és tiltásáról, valamint arról, hogy a kettő között hol a határ. Használatával biztonságosabb lehet az életünk, ám akár (állami szintű) megfigyelésre is fel lehet használni. Az aggályok és a szabályozási foghíjak miatt az Európai Bizottságban a közelmúltban komolyan felmerült, hogy
amíg nem vizsgálják meg a helyzetet, tiltsák be az arcazonosításra épülő megoldásokat.
Erre nagyjából akkor került sor, amikor az Egyesült Államokban is egy arcfelismeréses téma borzolja a kedélyeket - mutatott rá a hvg.hu.
A mesterséges intelligenciával felturbózott arcfelismerőt készítő vállalkozás, a Clearview AI ugyanis mintegy
3 milliárd fotóból álló adatbázist épített fel, ekkora a hírek szerint még az FBI-nak vagy az amerikai rendőrségnek sincs.
A fotókért a cég az egész internetet végigbújta, a Facebook-profiloktól egészen a cégek weboldalán található "Rólunk" pontokig. A vállalat szerint a Facebook tudott a fotók összeszedéséről, a Twitter azonban nem engedte, hogy a platformon nézelődjön az erre kifejlesztett algoritmus.
A jogvédők szerint a rendőrségnek nem volna szabad egy olyan adatbázist használnia, amit félig titokban gyűjtött össze egy cég, amelynek algoritmusa akár hibázhatott is a folyamat közben. Tovább is mennek: szerintük a fenti példát látva a döntéshozóknak be kellene tiltaniuk a technológia használatát.
A Clearview eközben azzal védekezik, hogy csak nyilvánosan elérhető képeket szedtek össze, így lényegében nem tettek semmi rosszat. A Facebook viszont jelezte, meg fogják vizsgálni, a cég miként használta a felhasználói adatokat.