A világhírű séf hétfőn halt meg Genfben, daganatos betegség következtében - közölte Benjamin Griveaux, Robuchon szóvivője. A francia séfnek éttermei voltak Párizsban, Monacóban, Hongkongban, Las Vegasban, Tokióban és Bangkokban is.
Joël Robuchon 1960-ban a papi szemináriumot otthagyva kezdett el dolgozni a poitiers-i Relais étteremben. 1976-ban megkapta a Franciaország legjobb mestere kitüntetést, és innen ívelt felfelé pályája. 1982-ben kapta meg első Michelin-csillagát, két év múlva a harmadikat és 2016-ra rekordszámú, 32 Michelin-csillagot zsebelt be.
Idén 31 Michelin-csillaga volt, köztük öt háromcsillagos étterem.
Titokzatos alak volt
A francia séf a gasztrovilág egyik legtitokzatosabb, zárkózott alakja volt - mondta Vinkó József, a Magyar Konyha Magazin főszerkesztője az InfoRádiónak. "Két élete volt. Az első a huszadik századhoz kötődik, hiszen a francia újhullám első tanítványa volt. Végigjárta a szakmát, szabályosan összegyűjtött 31 Michelin-csillagot - ezért is nevezték harminccsillagos séfnek -, megkapta az Évszázad Szakácsa címet a Gault & Millau-tól, valamint ő lett Franciaország legjobb mestere - az ezért kapott érdemérmet egész életében a nyakában hordta, olyan fontos dolog ez a franciáknál" - mondta Vinkó József. Ám a kétezres évek elején váltott, számos éttermet nyitott világszerte, de már nem volt szakács, nem főzött.
Rejtőzködő ember maradt, senki nem ismerte például a feleségét vagy a két gyerekét
- mondta Vinkó József, hozzátéve, hogy Robuchon olyan sztárséf volt, aki kizárólag a munkája révén lett híres, de teljesen zárkózott ember volt.
Az újító szelleméről közismert Robuchon 2003-ra alkotta meg az Atelier de Joël Robuchon étteremkoncepciót, amelynek első éttermei Tokióban és Párizsban nyíltak meg egy időben. A sikeren felbuzdulva következett 2005-ben Las Vegas, 2006-ban New York, London és Hongkong, majd 2009-ben Tajpej.
Ezek kicsiny, intim éttermek, ahol a vendégek a konyhát körülvevő pultnál foglalnak helyet.
Nincs asztalfoglalás, mivel az éttermek többségében asztal sincs.
Bár tudott ételkölteményeket készíteni, a legegyszerűbb módon, három-négy alapanyagból készítette közkedvelt fogásait azzal a céllal, hogy ízeiket előcsalogassa.
Az volt az felfogása, hogy a vendégek kényelmesen érezzék magukat, kapcsolatban lehessenek a séffel és az étel álljon a középpontban.
Ez részben egy kis fricska is volt a Michelin-csillag rendszerének, amely nemcsak az ételkészítést jutalmazza, hanem a szolgáltatás és a környezet minőségét is.
"Joël Robuchont szakácsnak nevezni olyan, mintha Pablo Picassót festőnek, Luciano Pavarottit énekesnek, Frederic Chopint zongoristának neveznénk" - írta L'Atelier de Joël Robuchon című könyvében Patricia Walls, aki tanítványa volt.
"Joël Robuchon úgy vonul be a történelembe, mint művész, aki a legnagyobb hatással volt a 20. században a konyhaművészet világára" - vélte.