Nyitókép: akindo

Ellepték az internetet a bűnözők

Infostart
2020. március 25. 11:52
Hackerek támadják a WHO-t a gyógymódokkal kapcsolatos információkra utazva, az Europol pedig 2500 egészségügyi csalásban utazó weblapot záratott be az elmúlt hetekben. Az utcákon ezzel párhuzamosan csökken a bűnözés, kevesebb a bolti lopás, rablás, és a drogkereskedelem is.

„Az internetes bűnözés mennyisége megnövekedett az EU-ban. Az interneten értékesített hamis gyógyszerek, fertőtlenítő spray-k vagy csodás gyógymódok száma megdöbbentő” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Europol igazgatójával, Catherine De Bolle-lal tartott keddi találkozója után az Index beszámolója szerint.

Az Europol csak a legutóbbi, hamis gyógyszerekkel kereskedők elleni akciója nyomán

világszerte több mint 4,4 millió tonna hamis gyógyszert foglaltak le, 37 szervezett bűnözői csoportot számoltak fel és 121 embert tartóztattak le.

2500 weboldalt pedig bezárattak a közreműködő tagállami kormányok, és más ügynökségek segítségével.

A csalók a járvánnyal kapcsolatos aggodalmakat mellett azt használják ki, hogy sokkal több ember ül egész nap a internet előtt. Ezért von der Leyen arra kér mindenkit, hogy kétszer is győződjenek meg arról, hogy ahol vásárolni akarnak, azt a webhelyet megbízható szervezet, cég üzemelteti-e.

Közölte azt is,

ha elkészül a koronavírus elleni oltás, akkor arról mindenki hiteles, megbízható forrásból, állami szervek révén fog értesülni.

A WHO-t is támadják

A gyógymóddal kapcsolatos minden információ kincset ér a bűnözők számára is, ezért egy ideje kétszer annyi támadást kénytelenek elhárítani a WHO-nál, mint azelőtt - írta a Reuters információi alapján a hvg.hu.

A támadás mögött egy 2007 óta aktív elit hackercsapatot, a DarkHotelt sejtik. A WHO biztonsági főnöke, Flavio Aggio arról is beszámolt, hogy kollégáitól több alkalommal jelszavakat próbáltak lopni, de az nem derült ki, hogy ezek a kísérletek a DarkHotelhez köthetők-e.

Ugyanakkor míg az online térben növekszik a bűnözés, az utcákon csökken -írta belga lapértesülések alapján az Index. Belgiumban a lakossági korlátozó intézkedések bevezetése óta – hozzávetőleg 30 százalékkal kevesebb bűncselekmény történt. Kevesebb a közlekedési bűncselekmény, és egyelőre nem tapasztalható, hogy bezárt irodákat, vagy lezárt építési területeket fosztogatnának. Philippe Van Linthout, a nyomozóbírók szövetségének elnöke példaként azt említette, hogy sokkal kevesebb román banda tör be üzletekbe, illetve kevesebbet lopnak a boltokból, mert az üzletek vagy bezártak, vagy a tulajdonosok éberebbek. És ugyancsak kevesebb a drogdíler is az utcákon.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!