A Magyar Nemzeti Bank összesen 28,2 millió forintos pénzbírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt.
A Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője az InfoRádióban elmondta: a felügyeleti vizsgálat során annak jártak utána, hogy az UniCredit Bank mennyire végezte hatékonyan a pénzmosással kapcsolatos kockázatok kiszűrését 2021 februárja óta.
A vizsgálat a bank pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenységével kapcsolatban a legsúlyosabb hiányosságokat annak bejelentési gyakorlatával, illetve a belső ellenőrző és információs rendszereinek működésével (például a szűrőrendszer helytelen beállítása és az ügyleti megbízásokat rendszeresen adó ügyfelek kontrollja) kapcsolatban tapasztalta.
Binder István hozzátette: a hitelintézet többek között
számos pénzmosásgyanús ügyletet egyáltalán nem, vagy nem haladéktalanul jelentett be,
ügyfél-átvilágítási gyakorlata nem volt megfelelő, és a szűrőrendszere sem teljesen felelt meg a jogszabályoknak. Mint mondta, a belső kockázatértékelésnél olyan ügyfélcsoportok nem kaptak megfelelő kockázati figyelmet vagy kockázati hangsúlyt, akikre ez illett volna, vagy az esetükben fontos lett volna.
Az ügyfelek átvilágítási gyakorlatával kapcsolatban kiemelte, hogy nagyon fontos a transzparencia a tényleges üzleti kapcsolatok céljairól, azok jellegéről, illetve ugyanennyire fontos a tényleges tulajdonosok személyének azonosítása. Az előírások szerint a bankoknak a pénzeszközök forrásáról is meg kell győződniük egy-egy tranzakció kapcsán, az UniCredit esetében pedig voltak olyan esetek, amikor ez is elmaradt.
Binder István tájékoztatása szerint
az MNB év végi, illetve jövő tavaszi határidőkkel kötelezte az UniCredit Bankot a hiányosságok kijavítására, pótlására.
A pénzügyi felügyelet továbbá kötelezte a hitelintézetet a hiányosságok kijavításával összefüggő belső ellenőrzés elvégzésére és az intézkedések végrehajtását igazoló rendkívüli adatszolgáltatásra is az MNB felé.
A bírságösszegek meghatározásakor az MNB súlyosbító körülményként értékelte többek közt a bank piaci részesedését, az ismétlődő hiányosságokat, a jogsértések gyakoriságát, a mulasztással előidézett kockázat mértékét, valamint a biztonságos működésre gyakorolt hatást és azt, hogy a korábbi határozati kötelezések ellenére szűrési, bejelentési, és SoF beszerzési gyakorlata nem megfelelő hatékonyságú.
Enyhítő körülménynek számított, hogy a hitelintézet egyes jogszabálysértések kiküszöbölése érdekében már intézkedéseket hozott. Az MNB ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a hiányosságok nem veszélyeztetik az UniCredit Bank további biztonságos működését.