Becslések szerint Ukrajnának legalább 600 milliárd, de inkább 750-800 milliárd dollárra lenne szüksége a helyreállításhoz – mondta az InfoRádiónak Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója, aki úgy vélte, az ország újjáépítését nemzetközi segítséggel lehetne megvalósítani.
Ukrajna mindazonáltal abban bízik, hogy a háború Oroszország vereségével ér véget, és akkor egy békeszerződés keretében Oroszországnak jóvátételt kell fizetnie. Ez a pénz pedig fedezné a helyreállítási költségek nagy részét.
A háborús pusztítások GDP-arányos mértéke kapcsán összehasonlításul a szakértő felhozta a jugoszláv háború példáját és a Horvátország területén történt pusztításokat: az ország mai területének egyharmadát szerbiai erők tartották megszállva több mint három éven keresztül. A horvát gazdaság látványosan összeomlott, és a Horvátországot ért károk az ország GDP-jének mintegy tízszeresét tették ki.
Ukrajna esetében a háború előtti évben Ukrajna nominális GDP-je 200 milliárd dollár volt, tehát ha ezzel számolunk, akkor az éves GDP négyszeresét érte kár, ha pusztán a számokat tekintjük.
Megjegyezte: a jugoszláv háború három évig tartott, az ukrajnai pedig tíz hónapja tart.
Mindazonáltal azt is figyelembe kell venni, hogy az ukrajnai fronton és annak közelében hatalmasak lehetnek a károk, de az ország nagy része elkerülte a pusztítást. Bendarzsevszkij Anton szerint nem lehet Ukrajnát ilyen módon megsemmisíteni, hiszen Európa második legnagyobb országa.
A szakértő rámutatott még, hogy Oroszország forrásaiból több mint 400 milliárd dollárt foglaltak le a nyugati országok. Oroszországnak 630 milliárd dolláros tartalékalapja volt, ennek egy részét tudták befagyasztani Nyugaton.
"Ukrajna abban bízik, hogy a helyreállításhoz szükséges pénzek nagy részét ebből a befagyasztott alapból tudnák biztosítani" – mondta.