Nyitókép: Stefan Cristian Cioata/Getty Images

Jön a majomhimlő elleni védőoltás

Infostart
2022. július 25. 09:53
A Népegészségügyi Központ szerint heteken belül megérkezik a vakcina Magyarországra. Hazánkban eddig harminchárom fertőzöttet találtak. A WHO globális közegészségügyi veszélyhelyzetet hirdetett a vírus gyors terjedése miatt.

A majomhimlő Afrikán kívül április közepén jelent meg először Nagy-Britanniában. Május végére nagyjából egy tucat országban találtak fertőzötteket – akkor még csak néhány százat. Mostanra 74 országban van jelen a vírus és 16 ezer betegről tudni.

A majomhimlő terjedése miatt a WHO azóta már globális közegészségügyi veszélyhelyzetet hirdetett. Ez a legmagasabb készültségi fokozat, amit az Egészségügyi Világszervezet kiadhat. „Olyan járvánnyal állunk szemben, ami világszerte gyorsan terjed olyan új fertőzési módokon, amikről még túl keveset tudunk” – nyilatkozta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.

Magyarországon május végén azonosították az első majomhimlős fertőzöttet.

Július elejéig tizenkilenc, nem egész három héttel később már harminchárom beteget találtak.

Az első magyarországi betegről korábban az derült ki, hogy házi karanténba került, és nem voltak súlyosabb tünetei. A majomhimlő Európában is terjedő változata ugyanis csak nagyon ritka esetben okoz súlyos betegséget. Erről június elején beszélt Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az RTL-nek.

Mostanáig öten haltak meg a fertőzés miatt, mindannyian Afrikában. A nyugati világban ugyanis az enyhébb, nyugat-afrikai variáns van terjedőben – hívta fel a figyelmet a csatornának nyilatkozva Rusvai Miklós. Ugyanakkor a víruskutató szerint mostantól számolni kell a vírus jelenlétével Európában is. Dániában például már gyártják a himlő elleni oltóanyagot.

Közben az Európai Unió több mint százezer adag majomhimlő elleni vakcinát vásárolt. A Népegészségügyi Központ az RTL megkeresésére azt közölte, Magyarországra heteken belül megérkezhetnek a vakcinák. Az oltóanyagokat lakosságarányosan osztják szét a tagállamok között, először a leginkább érintett országok kapják.