Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Magyar Posta: megszületett a bérmegállapodás a szakszervezetekkel

Infostart / MTI
2020. augusztus 6. 13:54
Átlagosan 8 százalékos alapbérfejlesztést kapnak a dolgozók a Magyar Postánál, emellett megmarad az éves teljesítmény elismerés is

A megállapodás szerint a munkáltató differenciált alapbéremelést biztosít május elsejéig visszamenőlegesen. A differenciálás részét képezi a "szenioritás alapú" 4000 és 8000 forint közötti alapbéremelés a legalább 10 éve munkaviszonyban lévő munkavállalók esetében.

A szenioritás alapú kiegészítés a postai munkavállalók csaknem felét érinti

- áll a Magyar Posta közleményben. Az általános bérfejlesztést és az éves teljesítmény elismerést is figyelembe véve több mint 14 ezer munkavállaló részesülhet legalább 10 százalékos bérfejlesztésben.

A bérfejlesztés mellett a társaság az éves teljesítmény elismerésre vonatkozó, már megkötött megállapodásnak is eleget tesz. Ennek összértéke így mintegy 5,5 milliárd forint.

Az éves elismerés előlegét a vállalat már áprilisban kifizette a dolgozóknak, a másik fele decemberben várható.

A megemelt béreket és a visszamenőlegesen járó összeget a dolgozók az október elején esedékes bérfizetéskor megkapják.

Közölték azt is, hogy a május 1-től érvényes béremelés költsége 2020-ra mintegy 6 milliárd forint. A kormány ahhoz, hogy a bérfejlesztéshez szükséges forrást szabályosan biztosítani tudja, újra az Európai Bizottsághoz fordult. Ismételten jelezte, hogy feszültséget jelent az állami támogatásra vonatkozó keretrendszer miatt a magyarországi egyetemes postai szolgáltató, a Magyar Posta Zrt. működéséhez szükséges állami forrás jogszerű biztosítása.

Szakszervezet: egy lépcsőfok a súlyos bérlemaradás ledolgozásában

A Magyar Postánál az idén 11,5 milliárd forintot fordítanak a bértömeg növelésére, ez az összeg lefedi az átlagos 8 százalékos differenciált, valamint a "szenioritás alapú" 4000 és 8000 forint közötti alapbéremelést és a decemberre időzített egyszeri kifizetést - mondta a Postás Szakszervezet elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Tóth Zsuzsanna hozzátette, több mint 20 000 postai dolgozó részesülhet az átlagnál magasabb juttatásban. A szakszervezeti vezető szerint a csütörtöki megállapodás, amelyet több hónapos bértárgyalás előzött meg, nem jött volna létre szakszervezeti kezdeményezés, sztrájkfenyegetettség és a miniszterelnök megszólítása nélkül.

Tóth Zsuzsanna a 11,5 milliárd forintos bértömeg-növekedés egy lépcsőfok a postások súlyos bérlemaradásának ledolgozásában. A bértárgyalásokon a postai dolgozókat képviselte még a Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége, a Magyar Postások Érdekvédelmi Szövetsége és a Kézbesítők Szakszervezete.