Nyitókép: Pixabay.com

Ez alapján dönt a háziorvos a koronavírus-gyanúról

Infostart
2020. március 2. 16:35
Ismét aktualizálták a koronavírus miatt a háziorvosoknak szóló eljárásrendet - közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos hétfőn. Most az is kiderült, mi alapján mérik fel a fertőződés esélyét.

A háziorvos a koronavírus bármely tünetének megléte és az utazási előzmény vagy egy fertőzöttel való szoros kapcsolat alapján állapítja meg, hogy a telefonáló gyanús esetnek minősül-e - tartalmazza a háziorvosoknak készített útmutató.

A tisztifőorvosi ajánlás szerint a háziorvosoknak először telefonon kell kikérdezniük a koronavírus-gyanúval jelentkező embereket. Fel kell vennie a telefonáló személyes alapadatait és elérhetőségét, és ki kell kérdeznie, hogy tapasztal-e 38 Celsius-fokos lázat, köhögést vagy légszomjat, és ha igen, mikor kezdődtek a tünetek - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

Arra is rá kell kérdeznie, hogy a telefonáló járt-e a tünetek megjelenése előtti 14 napban az új koronavírus által érintett területen vagy országban, és ha igen, ezt rögzítenie kell. (Az érintett területek listáját pedig naponta ellenőriznie kell az orvosnak a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján.)

A háziorvosnak rá kell kérdeznie arra is, hogy a telefonáló került-e szoros kapcsolatba a tünetek megjelenése előtti 14 napban új koronavírussal ténylegesen vagy valószínűleg fertőzött emberrel. A kikérdezés során öt kapcsolatra kérdeznek rá:

  • egy háztartásban él-e új koronavírus által fertőzött beteggel;
  • személyes kapcsolatba került-e ilyen beteggel, azaz legalább 15 percig két méteren belüli távolságban tartózkodott-e tőle;
  • zárt légtérben, például munkahelyen, osztályteremben vagy kórházi beteglátogatás alatt legalább 15 percig, két méteren belül tartózkodott-e fertőzött emberrel.
  • Rákérdeznek arra is, hogy a telefonáló ült-e repülőúton kétülésnyi távolságban az új koronavírussal fertőzött betegtől, vagy ápolt-e ilyen beteget, vagy a repülőgép személyzeteként látott-e el szolgálatot az ilyen beteg szektorában.
  • Arra is rákérdez a háziorvos, hogy a telefonáló közvetlenül részt vett-e, az előírt egyéni védőeszközök alkalmazása nélkül a koronavírusos beteg közvetlen ellátásában, ápolásában vagy laboratóriumi dolgozóként kezelte-e koronavírusos beteg mintáit.

A háziorvos mindezek alapján állapítja meg, hogy a telefonáló gyanús esetnek minősül-e - közölte a minisztérium.

Ha felmerül a gyanú, a háziorvos mentőt küld az érintettért, amely a lakhely szerinti illetékes kórház infektológiai osztályára szállítja további vizsgálatokra. Ha a laboratóriumi eredmények igazolják az új koronavírust, a beteg átkerül a Dél-pesti Centrumkórházba.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!