Lőrincz Csaba, akiről a díjat elnevezték, 1986-ban települt át Magyarországra, és a Fidesz megalapításától fogva külpolitikájának és nemzetpolitikájának kialakításában kiemelkedően fontos szerepet töltött be, ismertette Németh Zsolt az InfoRádiónak nyilatkozva. Amikor a párt kormánypozícióba került, a külügyminisztérium helyettes államtitkáraként a magyar kormány kül- és nemzetpolitikáját is meghatározó módon formálta. A státusztörvény megalkotásában vállalt oroszlánrészt, a magyar igazolványok koncepciójának kidolgozásában, és a térségpolitika szorosan kapcsolódik a nevéhez, sorolta a politikus.
"Az, hogy ma önálló ágazatként beszélhetünk a nemzetpolitikáról, az nem függetleníthető Lőrincz Csaba személyétől" – húzta alá Németh Zsolt.
A díjat 10 évvel ezelőtt alapították olyan szakértők számára, akik kül- és nemzetpolitika területén –tudományos szinten is – kiemelkedőt alkottak, illetőleg a tevékenységükkel kiérdemelték.
A most díjazott, a 46 éves Csernicskó István,
a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a kárpátaljai II. Rákóczi Ferenc főiskolának a tudományos rektorhelyettese és emellett kiváló nyelvész. Németh Zsolt elárulta, nem véletlen, hogy idén egy ukrajnai és kárpátaljai magyar közéleti személyiség kapta meg az elismerést.
A politikus emlékeztetett, a 2017 szeptemberében elfogadott oktatási törvény és az idén áprilisban helybenhagyott nyelvtörvényt egy teljesen új állapotot idézett elő Ukrajnában. Csernicskó István pedig ebben a "rendkívül nehéz" politikai helyzetben működött közre abban a munkában, amely révén a magyar nemzetpolitika védelemben tudta részesíteni – nyelvi jogai tekintetében – a kárpátaljai magyarokat.
A mostani nyelvi szabályozás a mélypont,
még a Szovjetunió nyelvi jogaival való összehasonlításban is, jegyezte meg Németh Zsolt, hozzátéve, az elkövetkezendő időszakban kettős küzdelem várható: "egyrészt kiemelkedően fontos, hogy a szerzett jogokat sikerüljön megvédeni, másrészt, hogy azokat az intézeteket sikerüljön megvédeni, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a kárpátaljai magyarok előtt jövő álljon. Ilyen a II. Rákóczi Ferenc főiskola is" – húzta alá.