Magyar, osztrák és dél-koreai búvárok várják napok óta, hogy lemerülhessenek a múlt szerdai hajóbalesetben elsüllyedt Hableányhoz. Akkor derül ki, hogy vannak-e holttestek a kishajóban.
Szerda este nem sokkal 9 óra után a Margit hídnál a Viking Sigyn szállodahajóval ütközött a jóval kisebb Hableány turistahajó, a fedélzetén dél-koreai turistákkal, majd alig hét másodperc alatt elsüllyedt. Az elsüllyedt hajón 33 dél-koreai turista utazott, kétfős magyar személyzettel. Hét embert a környező hajókon utazók mentettek ki, hét embernek a holttestét találták meg, mindannyian dél-koreai állampolgárok voltak. A rendőrség térképet készített arról, hol kerültek elő a holttestek. A hajóbalesetben 21 ember eltűnt.
A Dunára pontont építettek, egy búvár csütörtök este már lemerült a roncshoz, de kiemelni nagyon nehéz lesz. A folyóba a korábban feltételezett 6 helyett 8-9 méteres mélységbe süllyedt hajóhoz eddig nem tudtak eljutni a szakemberek, mert a Duna áradt, a sodrása pedig igen nagy volt, de a merülés előkészítése nagy erőkkel folyik.
Megpróbálják leárnyékolni az elsüllyedt hajót, hogy a búvárok könnyebben mozoghassanak.
A hét végén egy speciális, kamerákkal felszerelt szerkezetet próbáltak a folyóba engedni, hogy feltérképezze a hajót és annak környezetét, ám az erős sodrás miatt ezt a berendezést is percek alatt vissza kellett húzni a pontonra.
A Viking Sigyn szállodahajó ukrán kapitányát a rendőrség még csütörtökön kihallgatta és őrizetbe vette, majd kezdeményezte a letartóztatását. A tragédiáról két videofelvételt is közreadtak. Közben egy magyar hajós, aki a tragédia idején végig figyelte a rádióforgalmat, a rendőrségnek és a TV2- híradójának is azt mondta, hogy nem figyelmeztette a szállodahajó ukrán kapitánya rádión a Hableányt, hogy előzni kezd.
Tolnay Zoltán azt mondta, folyamatosan figyelte a rádiót, de a szállodahajó csak az után jelentkezett, hogy maga alá gyűrte a Hableányt, és az ukrán kapitány ekkor is érthetetlenül beszélt, egyetlen mondaton belül angol, német és orosz szavakat is használt. A nyelvi problémákra egyébként korábban több külföldi hajó személyzete is felhívta a figyelmet.
Mindeközben szombaton a szöuli hatóságok közreműködésével sikerült azonosítani a hajóbaleset hét dél-koreai áldozatát ujj- és tenyérlenyomatok, valamint a már Budapesten lévő hozzátartozóknak bemutatott fényképek segítségével.
A hajóbalesetről az Infostart még több cikkért megtalálja itt.