Az elmúlt időszak csapadékszegény időjárásának következtében a magyarországi folyókon rendkívül alacsony vízszintek alakultak ki. A Dunán sorra dőlnek meg a negatív rekordok, a folyó vízszintje a Komáromtól kezdődő szakaszon alulmúlta a valaha mért legalacsonyabb értéket.
A legfrissebb, csütörtök reggeli meteorológiai előrejelzés szerint folytatódik a csapadékszegény időjárás, az előrejelzésről itt olvashat bővebben.
A Duna jelentős részvízgyűjtőin - Inn, Traun, Enns - csak a jövő hét közepén várható jelentősebb mennyiségű, 20-25 milliméter csapadék, így a következő napokban a vízállás a jelenlegi alacsony szinten stagnál, majd a várható csapadék hatására a jövő hét második felében emelkedhet néhány centimétert.
A Tiszán a rekordok megdőlésének kisebb a valószínűsége. A Szamoson, a Sajón és a Hernádon az eddigi legalacsonyabb értékeket csak kismértékben felülmúló vízállásokat észlelnek.
Az előrejelzés szerint a következő néhány napban a Tisza részvízgyűjtőin sem várható számottevő mennyiségű csapadék. Kisebb, 5 milliméter mennyiségű csapadék várható a hét végén, amelynek hatására néhány centiméteres emelkedés valószínű. Újabb, jelentősebb mennyiségű csapadékra a jövő hét közepén van kilátás, amely újabb vízszintemelkedést okoz a jövő hét második felében.
Óriási gond ez az áruszállító cégeknek
A havi forgalom kétharmada kiesik a folyami teherfuvarozásban a Duna rendkívül alacsony vízállása miatt, - mondta az InfoRádió megkeresésére a Magyar Belvízi Fuvarozók Szövetségének elnöke, aki katasztrofálisnak nevezte a helyzetet.
A szervezet első embere elmondta, hogy több százezer tonnával kevesebb árut tudnak szállítani, és annyira kiszáradtak a medrek, hogy csak egy több napig tartó, kiadós esőzés javíthatna a helyzeten, a következő egy hétben azonban ez nem várható.
Bencsik Attila arról is beszélt, hogy a jövőben sokkal hosszabb alacsony vízállással járó időszakra kell felkészülni a Dunán, ezért szerint vízlépcsőket kell építeni a folyón.