Nyitókép: MTI/AP/Susan Walsh

Joe Biden Trumpnak tett szívességet a fiának adott elnöki kegyelemmel

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2024. december 2. 18:57
Ígéretével szembe menve Joe Biden elnöki kegyelemben részesítette fiát. Hunter Bident bűnösnek találták a fegyvertartási törvények megsértésének vádjában. Az elnök döntése felerősíti a bírálatokat, hogy kettős mércét alkalmaz.

Joe Biden leköszönő amerikai elnök többször is tagadta, hogy kegyelmet adna fiának, akit adóelkerülési ügyei és a fegyvertartási törvények megsértése miatt bűnösnek találtak. Most viszont 180 fokos fordulatot vett. Az elnök legutóbb november 7-én – Donald Trump választási győzelme utáni beszédében – erősítette meg: nem tervezi, hogy kegyelmet adna a fiának, akinek a büntetését december elején hirdették volna ki. Egyes kommentátorok szerint ezzel szúrt oda Trumpnak, hogy vele szemben ő tiszteli a jogrendet.

Vasárnap este viszont jött a bombahír egy elnöki nyilatkozat formájában: „Ma aláírtam a kegyelmet, fiamnak, Hunternek. Hivatalba lépésem napjától mondtam: nem szólok bele az igazságügyi minisztérium döntéseibe és tartottam magam a szavamhoz. Pedig láttam, hogy szelektív és igazságtalan módon ítélték el.”

Hogy miért a pálfordulás? Biden szerint rászálltak a fiára, mert az apja az elnök. „Csak azután történt vádemelés, hogy a kongresszusban több politikai ellenfelem előállt a vádakkal, hogy engem támadjanak és akadályozzák az újraválasztásomat” – írta. „Meg akarták törni, hogy engem törjenek meg. Ami sok, az sok” – tette hozzá.

Biden azt írta: korábban egy „óvatosan megfogalmazott vádalkuban” állapodtak meg. Ez azonban „összeomlott a bíróságon” és több politikai ellenfele saját sikerének tartotta, hogy nyomást tudott gyakorolni az folyamatra. „Ha maradt volna a vádalku, az igazságos és józan rendezése lett volna Hunter ügyeinek” – fogalmazott.

Az első kommentárokban a Donald Trump megválasztott elnök iránti szimpátiával nem vádolható BBC is úgy fogalmazott, hogy a bideni magyarázat „ismerős lehet azok számára, akik figyelték, ahogy Trump az utóbbi években kikelt az amerikai igazságszolgáltatási rendszer ellen”. A volt és leendő elnök 2021-es távozásakor több, bűnügyi eljárás alá vont beosztottjának és szövetségesének adott kegyelmet. Emiatt kapott is bírálatokat – ahogy Biden is kaphat.

A külpolitikai „héja”, John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója – aki csúnyán összeveszett vele és aki az idén azt mondta: exfőnöke alkalmatlan az elnökségre – „hatalmas hibát” emlegetett, mert az érvelést felhasználva „Trump is megkegyelmezhet az amerikai kongresszus ostromlóinak”. Harry Melkonian politológus, alkotmányjogász szerint „Biden ezzel nagy szívességet tett Trumpnak.”

Colorado állam demokrata kormányzója, Jared Polis pedig azt írta: „csalódott”, a lépés „beszennyezi” a távozó Biden örökségét. A BBC megjgyezte: úgy tűnik, végérvényesen és alapvetően megváltoztatták azokat az elveket, amelyek alapján a távozó elnökök hagyományosan kegyelmet adnak.

A Trump-tábor is gyorsan reagált, és közölte: az új elnök helyrehozza az igazságszolgáltatást. Maga Donald Trump feltette a kérdést: akkor most Biden a „január 6-i túszoknak” is megkegyelmez-e?” – utalt a Capitoliumot megostromló híveire.