Annak ellenére, hogy nem ideológiai rokonok, Sir Keir Starmer széles mosollyal üdvözölte Orbán Viktort a múlt héten, az angliai Blenheim palotában tartott Európai Politikai Közösség-csúcson. A felvételek azt sugallták, hogy magyar miniszterelnök is felszabadultnak tűnt brit kollégája társaságában, akinek országa gyökeresen más állásponton van az ukrajnai háború kérdésében. Starmer ugyanakkor szeretné új alapokra helyezni a kapcsolatokat az unió országaival.
A brit kormányfő a nyilvánosság előtt udvarias házigazdának bizonyult, és bejelentette: Budapest rendezi a következő, őszi csúcsot.
Starmer tartózkodott Magyarország bírálatától, viszont méltatta Ukrajna védekezését, és másnap – ritka módon – a brit kormány ülésére invitálta Zelenszkijt. A bejelentés, hogy Magyarországon lesz a következő EPC-csúcs, akkor hangzott el, amikor egyes baloldali EU-s politikusok bírálták a Kijevet, Moszkvát és Pekinget érintő békemissziójáért a magyar kormányfőt.
A magyar kormány barátjának nem nevezhető Politico portál szerint mindez azonban nem befolyásolja a november 7-i, budapesti csúcstalálkozót. Az EPC ugyanis az EU-tagok és az azon kívüli európai államok laza fóruma (például az egyes körökben bírált Azerbajdzsán és az unióból kilépett Nagy-Britannia is a tagja), nem hoz konkrét döntéseket és nincs közös álláspont vagy közös nyilatkozat.
Külön aktualitást ad a rendezvénynek az az időzítés, hogy a budapesti rendezvényt november 7-én, néhány nappal az amerikai elnökválasztások után tartják – amelyek fő esélyese az Orbán Viktorral szívélyes viszonyt ápoló Donald Trump.