Az ENSZ Közgyűlés pénteken nem kötelező érvényű határozatot fogadott el, amiben haladéktalan és tartós humanitárius fegyverszünetet szorgalmaz a Gázai övezetben az ellenségeskedések beszüntetése végett. A dokumentum egyebek mellett elítél minden erőszakot az izraeli és a palesztin polgári lakossággal szemben, követeli a túszul ejtett civilek haladéktalan és feltételek nélküli szabadon engedését, valamint a humanitárius segélyszállítmányok akadálytalan bejutását a palesztin térségbe.
A határozat elfogadása után Jana Černochová cseh védelmi miniszter szombat este Csehországnak az Egyesült Nemzetek Szervezetéből való kilépésére szólított fel. „Szégyellem magam az ENSZ miatt. Véleményem szerint
Csehországnak semmi keresnivalója egy olyan szervezetben, ami támogatja a terroristákat, és nem tartja tiszteletben az önvédelemhez való alapvető jogot. Lépjünk ki!”
– fogalmazott Černochová az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében.
A védelmi miniszter emlékeztetett, hogy a Hamász pontosan három héttel ezelőtt több mint 1400 embert ölt meg egy Izrael elleni támadásban. „Népességük számát tekintve ez több áldozat, mint amennyit az iszlamista Al-Kaida gyilkolt meg 2001. szeptember 11-én” – írta a miniszter. Hozzátette, hogy Csehország egyike volt annak a 14 országnak, ami a határozat ellen szavazott, és egyértelműen ellenezte azt.
A szóban forgó ENSZ-határozat ellen szavazott Csehország és az USA mellett Ausztria és Magyarország is. Jakub Kulhánek cseh ENSZ-nagykövet azzal indokolta Csehország álláspontját, hogy a szövegből hiányzik a fegyveresek által a támadás során elrabolt túszok szabadon bocsátásának igénye, illetve a Hamász elítélése az Izrael elleni október 7-i támadás miatt. „A határozat nem ismeri el Izrael jogát sem arra, hogy megvédje magát és polgárait a terrorizmussal szemben” – mondta Kulhánek.
Ha teljesülne Jana Černochová kívánsága, Csehország automatikusan elveszítené az ENSZ Biztonsági Tanácsában való tagság lehetőségét, amire jelenleg törekszik. Idén tavasszal Jan Lipavský külügyminiszter kijelentette, hogy a Cseh Köztársaság szeretne a tíz nem állandó tag egyikévé válni a 2032–2033-as ciklusban. „Olyan korban élünk, amikor Oroszország felborítja a világrendet, és az európai civilizáció lényegét támadja. Mi is érezzük a felelősséget, ezért hozzá akarunk járulni a nemzetközi rend és biztonság fenntartásához” – mondta májusban a cseh diplomácia vezetője, nem is sejtve, hogy kollégája öt hónappal később Csehország ENSZ-ből való kilépését fogja követelni.
A külföldi sajtó szerint lehetséges, hogy a védelmi miniszter mostani felszólítása máris jelentősen csökkenti Csehország esélyeit az ENSZ BT tagságára.