Fokozott biztonsági intézkedéseket foganatosítottak a migráció miatt az egész besztercebányai kerületben. A besztercebányai kerületi rendőrkapitányság a közösségi oldalán azt írta, hogy megnőtt az illegális határátlépők száma, ezért a lakosság biztonsága és védelme érdekében szükség van az intézkedésekre. A helyzet a Nagykürtösi járásban a legkritikusabb, ahol már pénteken rendkívüli helyzetet hirdettek. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint a rendkívüli helyzet bevezetése hatékonyabb eszközöket biztosít a hatóságok számára a megnövekedett illegális migráció kezelésében. Hozzátették, egyelőre nem regisztráltak olyan esetet, hogy az illegális határátlépést elkövető személyek megzavarták volna a közrendet.
Nagykürtös külvárosában, a lakóövezeten kívül egy épületet választanak ki arra a célra, hogy itt végezzék majd a menekültekkel kapcsolatos intézkedéseket. Céljuk, hogy ezzel is növeljék a lakosok biztonságérzetét. Az operatív intézkedések mellett ugyanakkor olyan lépéseket is tesznek, amelyekkel hosszú távú megoldást találhatnak az illegális migrációra.
A Nagykürtös mellett található Leszenyéről három hete folyamatosan illegális határátlépőkről érkeznek bejelentések a rendőrséghez. A község polgármestere, Ladislav Majdán elmondta, hogy a hétvégén több mint 200 menekültet regisztráltak. „Szombaton már a hatodik migránscsoportot azonosítottuk. Összesen már körülbelül négyszázan voltak itt” – számolt be a polgármester, hozzátéve, hogy
eleinte gondoskodtak a migránsokról, élelmet adtak nekik, de a falu kapacitásai korlátozottak, és félnek a betegségektől is,
amelyeket a bevándorlók esetlegesen átadhatnak a helyieknek.
Az ellenzéki Hlas párt felszólította Ódor Lajos miniszterelnököt és Hamran István rendőrfőkapitányt, hogy haladéktalanul kezdje meg a migránsokkal kapcsolatos kritikus helyzet megoldását Szlovákia egyes területein. Peter Pellegrini pártelnök súlyosnak minősítette a Dél-Szlovákiában kialakult helyzetet. „A nyitrai és érsekújvári rendőrség az összeomlás szélén áll, mind kapacitás, mind létszám tekintetében. Más egységek megtagadják a velük való együttműködést, miután félnek a fertőző betegségek terjedésétől” – jelentette ki a közösségi oldalán közzétett videójában a volt kormányfő. Az országos rendőrfőkapitányt, Hamran Istvánt tette felelőssé a kialakult helyzetért, és azt mondta, azonnal bevetné a rendőrséget és a hadsereget is az ország déli határszakaszán.
A Hlas után más politikai pártok is cselekvésre szólították fel a szakértői kormányt és a rendőrséget. Peter Pčolinský, a Sme rodina párt alelnöke a közösségi oldalán arra hívta fel a figyelmet, hogy a szlovák-magyar határon átlépő illegális migránsok számának növekedése a magyar rendőrség tétlenségének az eredménye.
A Facebookon a szlovák rendőrség közölte, hogy Hamran István ezredes, rendőrfőkapitány és az Országos Rendőr-főkapitányság parancsnoka, Balogh János tábornok augusztus 31-én aláírta a két szervezet közötti együttműködési megállapodás módosítását, amelynek értelmében egyebek mellett közösen járőröznek Magyarország területén is.
A szlovák rendőrség figyelemmel kíséri a nemzetközi migrációs helyzetet, egyben hangsúlyozza, hogy a helyzet megoldásához nemzetközi együttműködésen alapuló intézkedések is szükségesek. Azzal is igyekszenek megnyugtatni a lakosságot, hogy a menekülő migránsok nem maradnak Szlovákia területén, hanem továbbutaznak.
(A nyitókép illusztráció.)