„Vegyen fel maszkot, maradjon otthon!” – nem, nem a Covid tért vissza, hanem a kanadai Quebecben lángoló több száz erdőtűz füstje lepte el, immár az amerikai fővárost is.
A hét folyamán New York, megannyi katasztrófa és poszt-apokaliptikus film színhelye burkolózott furcsa, narancsszínű ködbe – bizonyára a filmesek nagy örömére és mindenki más nagy bosszúságára.
Most az amerikai fővárost is elérte a sűrű füst, ami miatt megcsappant a forgalom, jóval kevesebben szálltak vonatra és több cég is azt mondta az alkalmazottainak, hogy inkább dolgozzanak otthonról.
Néhány nem alapvető fontosságú önkormányzati szolgáltatást is felfüggesztettek, például a parkok és a szabadidős tevékenységek látogatását, az útépítést és a szemétszállítást.
A Washington Nationals baseballcsapat lemondta hazai mérkőzését, a nemzeti állatkert pedig egész napra bezárt. A Biden-kormányzat elhalasztotta a pride hónap alkalmából tervezett rendezvényét, amely a Fehér Ház történetének legnagyobb LMBTQ+ ünnepsége lett volna.
Az AccuWeather meteorológiai cég szerint több mint 20 éve ez a legsúlyosabb eset, amikor erdőtűz füstje lepi el az Egyesült Államok északkeleti részét.
Az amerikai Országos Meteorológiai Szolgálat kiterjesztette a levegőminőségi riasztást az észak-keleti államoktól egészen Dél-Karolináig, valamint a középnyugat egyes részeire, köztük Ohio, Indiana és Michigan államra – írta a Reuters. Az előrejelzések szerint a szmog a hétvége előtt eléri Norvégiát is.
Továbbra is amerikaiak millióinak – becslések szerint 75 millió embernek – tanácsolják azt a nagyobb városokban, hogy maradjanak otthon, amíg meg nem változik a széljárás, megelőzendő a légzőszervi gondokat a levegőbe került apró, szennyező részecskék magas szintje miatt.
A Fox News viszont azt állította, hogy „ez nem öl meg senkit, ettől nem köhög senki, ez nem egészségügyi esemény” – amin sokan gúnyolódtak.
Mások dühösen Kanadát hibáztatták, míg ismét mások a klímaváltozást okolták a tüzekért. (Bár, egy 2021-es svéd tanulmány úgy találta, hogy a jelenlegi körülmények között nem növeli szignifikáns módon a klímaváltozás az erődtüzek esélyét, viszont 2 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés után már duplájára nő a rizikófaktor).
Közben New Yorkban a világ legszmogosabb városait – Dhakát és Delhit – idéző füst után csütörtökön napközben valamivel tisztább volt a levegő, de estére ismét súlyosbodott a köd.
Emiatt péntekre egymillió diáknak mondták azt, hogy térjen át az online órákra. Emellett több légi járatot töröltek vagy késleltettek. Szakemberek szerint vasárnapra várható a széljárás változása, ami eloszlatja majd a drámai szmogot.